Ze zahraničí připluje do ČEZ <span>na dividendách</span> 5,5 miliardy

Ekonomika
10. 6. 2010 13:12
ČEZ si zahraniční nákupy pochvaluje, i přes spory s místními úřady.
ČEZ si zahraniční nákupy pochvaluje, i přes spory s místními úřady.

ČEZ si zahraniční nákupy pochvaluje, i přes spory s místními úřady.Energetická společnost ČEZ inkasuje za rok 2009 dividendy ze svých zahraničních společností ve výši 5,5 miliardy korun. Zahraniční akvizice tak podle firmy dosahují plánovanou návratnost.

Kumulovaný provozní zisk (EBITDA) zahraničních společností ČEZ v loňském roce byl 30,8 miliardy korun, což představuje pokrytí téměř poloviny investic. V zahraničí loni skupina ČEZ utržila šedesát miliard korun, z toho 22,2 miliardy byly tržby nových akvizic za rok 2009.   

"Všechny zahraniční akvizice trvale dosahují plánovanou návratnost a již vytváří finanční zdroje pro další růst skupiny ČEZ. Dosud jsme inkasovali či rozhodli o výplatě dividend v souhrnné částce 5,5 miliardy korun," uvedl Tomáš Pleskač, druhý místopředseda představenstva ČEZ a ředitel divize International.   

ČEZ loni významně posílil v Turecku, vstoupil do Albánie a prostřednictvím akvizice těžební a elektrárenské společnosti Mibrag rozšířil svou činnost také v sousedním Německu. Hnědouhelný důl Mibrag loni vytěžil téměř dvacet milionů tun uhlí. Za většinový podíl za albánskou distribuční společnost Operatori i Sistemit te Shperndarjes (OSSH) zaplatil ČEZ 102 milionů eur (zhruba 2,65 miliardy korun).

ČTĚTE TAKÉ: ČEZ má zájem o majoritní podíl v polské firmě Energa

ČEZ loni dokončil také za 303 milionů dolarů (asi 6,5 miliardy korun) nákup poloviny kontrolního podílu v turecké firmě Akenerji od svého partnera pro turecký trh Akkök Group.   

"V Albánii se v souladu s privatizační smlouvou zaměřujeme zejména na zlepšení inkasa pohledávek a potírání černých odběrů elektřiny. Tématem letošního roku, ale i následujících let, je transformace a restrukturalizace tohoto jediného albánského distributora," řekl o OSSH ředitel útvaru řízení zahraničních majetkových účastí ČEZ Martin Pacovský.   

Právě kvůli černým odběrům se ale nyní ČEZ soudí s albánským regulátorem. Ten totiž neuznal výši krádeží a dalších ztrát elektřiny, což snižuje ceny energie pro odběratele a tím i zisky ČEZ. Spory má tuzemský energetický kolos rovněž s bulharskými úřady.

Jako jednu z nejvýznamnějších aktivit v zahraničí zástupci ČEZ zmínili budování největší pobřežní větrné farmy v Evropě, která bude stát v Rumunsku. "Po uvedení celé větrné farmy o instalovaném výkonu 600 megawattů do provozu v roce 2011 zaujmeme desetiprocentní podíl na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů v Rumunsku," uvedl Pleskač.

ČTĚTE TAKÉ: ČEZ se soudí s albánským regulačním úřadem o miliardu

Společnosti ČEZ v Rumunsku v loňském roce měly tržby 1,5 miliardy lei (asi 9,5 miliardy korun). V Bulharsku dosáhly loni tržby společností ČEZ 1,4 miliardy lev (asi 18,8 miliardy korun). Provozní zisk činil 143 milionů lev. V Polsku pak dosáhl výše 418 milionů zlotých (zhruba 2,6 miliardy korun). Do tržeb skupiny ČEZ přispívají zahraniční společnosti šedesáti miliardami korun a na stálých aktivech se podílejí více než čtvrtinou. 

Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ