Na zhruba deset miliard korun odhadl prezident Miloš Zeman objem peněz, které přijdou z Číny do České republiky v rámci první investiční vlny. Za všemi investicemi je čínská společnost CEFC. Zeman se vyjádřil i k uprchlické krizi v Evropě a podpořil protiimigrační iniciativu Václava Klause.
Prezident se na tiskové konferenci krátce vyjádřil i k problematice uprchlíků a podpořil protiimigrační iniciativu svého předchůdce Václava Klause. "Tato iniciativa obsahuje stejné myšlenky, jako já říkám celou dobu... Myslím si, že v tomto s Václavem Klausem souhlasím."
Klaus v sobotu inicioval petici, která vyzývá českou vládu k zajištění vnitřní bezpečnosti a vnější nedotknutelnosti hranic státu všemi prostředky, včetně využití policie a armády. Žádá také odmítnutí kvót pro přerozdělování uprchlíků, dodržování platných smluv v azylové politice a odmítá tlak na jejich změny, které by usnadnily další imigraci.
Prezident rovněž uvedl, že během jeho nynější návštěvy byly vytvořeny základy i pro další investice čínských firem v České republice. Například letecká společnost China Eastern podle něj uvažuje o zřízení linky Praha-Šanghaj, která by konkurovala otevírané lince Praha-Peking. Kromě toho prý po finančním ústavu Bank of China chce v Česku otevřít pobočku i další čínský bankovní úřad.
Prezident mluvil také o budované takzvané nové hedvábné stezce, která po železnici propojí Čínu přes Kazachstán a další země s Evropou. "Jednali jsme s čínským prezidentem o pomoci při výstavbě takzvané hedvábné stezky, což je v podstatě velkokapacitní železnice, která povede z Číny přes Kazachstán až do Evropy. Říkali jsme, že můžeme nabídnout zkušené železniční stavitele i výrobce vagonů, lokomotiv a tak dále," upřesnil Zeman.
"Mým snem by bylo, aby se Čína podílela na výstavbě kanálu Dunaj-Odra," dodal.