Nový prezident Českých aerolinií bude souběžně vykonávat dvě vrcholné funkce. Odborníci však varují, že Miroslav Dvořák "sedět na dvou židlích" nezvládne a aerolinkám se bude věnovat na úkor firmy Letiště Praha, kde působí jako generální ředitel.
"Dvořák se zřejmě rozhodne vykonávat obojí, a nemyslím si, že svoji práci bude dělat dobře," varuje letecký analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Řídit obě firmy naráz bude podle něj těžké a bez podpory Letiště Praha se Dvořák neobejde. "Jeho roli ve vedení Letiště Praha by měl převzít Jiří Pos nebo někdo další z představenstva," říká Procházka.
Vyjádření nového předsedy představenstva ČSA se on-line deníku TÝDEN.CZ získat nepodařilo. Jeho tisková mluvčí Eva Krejčí však vzkázala: "Pan Dvořák zvládne obě funkce rovnocenně a kvalitně."
Aby ČSA řídil generální ředitel jiné společnosti, je možné pouze na nějakou dobu, myslí si experti. "Z dlouhodobého hlediska se ale jedná o neobvyklé řešení," uvádí pro on-line deník TÝDEN.CZ odborník, který si nepřeje být jmenován.
Vybralo ministerstvo správně?
Otázka, zda ministerstvo financí vybralo do čela Českých aerolinií vhodného člověka, zůstává nezodpovězena. Základní problém aerolinek totiž spočívá v prodeji letů, čemuž se Dvořák nikdy nevěnoval.
ČTĚTE TAKÉ: Zemětřesení v ČSA: vedení aerolinek odchází
Dozorčí rada jedná o dalším osudu Českých aerolinií
Ondřej Jakob z ministerstva financí je s výběrem prezidenta spokojen, obě firmy podle něj vykonávají řadu společných činností.
O jaké aktivity kromě handlingu (nakládání se zavazadly, pozn. red.) přesně jde, však neuvedl. Pouze zdůraznil, že České aerolinie představují hlavního zákazníka Letiště Praha. "Volba Dvořáka do vedení představenstva je teď nejlepším možným řešením," říká Jakob.
"Řízení letiště je něco jiného než řízení ČSA. Letiště se řídí jednodušeji," tvrdí výše uvedený letecký odborník. Zájmy obou společností jdou podle něj proti sobě. Zatím co ČSA usiluje o co nejmenší poplatky, letiště chce vybrat maximální částku.
Jan Procházka na otázku, zda považuje Dvořáka za dostatečně kompetentního, odpovídat nechce. "Stát ho podle mne vybral pouze proto, aby odblokoval jednání s odbory. Na rozdíl od Lašáka a Nováka působí Dvořák klidným dojmem. Jinak hru, ve které stát účinkuje, nechápu," dodává Procházka.
Fúzi odmítáme
Odborníci se shodují, že k většímu slučování společností než na personální úrovni by docházet nemělo. "Nemá smysl mít firmu, která nevydělává, České aerolinie musí být efektivní samy o sobě, ne se schovávat ve stínu větší společnosti," reaguje Procházka na návrh Jiřího Paroubka, aby došlo k majetkovému propojení obou firem. Také ekonomický expert ODS Martin Kocourek označil možnou fúzi za zoufalý návrh, který se pohybuje v oblasti utopie.
ČTĚTE TAKÉ: Paroubek: ČSA by se měly sloučit s Letištěm Praha
Dalším důvodem, proč společnosti neslučovat, může být finanční situace Letiště Praha. Společnost se sice pohybuje v červených číslech, ve srovnání se sousední Vídní však stále tratí. Zatímco v roce 2008 využilo jeho služeb 12,6 milionu cestujících, letiště ve Vídni přepravilo 19,7 milionu pasažérů. A přestože Letiště Praha nadále vykazuje profit, v době hospodářské krize se propadlo více než České aerolinie.
Foto: ČTK, csa.cz, Lucie Pařízková