Zmizelý Lambert Krejčíř, otec uprchlého Radovana Krejčíře, po sobě zanechal sbírku známek za více než patnáct milionů korun. Koncem března se o ni porvou sběratelé. S velkou pravděpodobností anonymně.
Bývalý komunistický funkcionář, později ředitel a majitel bezmála devadesátiprocentního podílu v Těšínské tiskárně, sbíral známky od mládí. Měl pověst muže, který díky skvělým kontaktům dokázal cokoli sehnat a zařídit. Svou první velkou sbírku starého Československa v osmdesátých letech prodal, aby postavil rodinný dům.
Od roku 2000 se specializoval výhradně na známky s přetiskem POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919 (PČ 1919) a na aukcích zpravidla přímo v sále vytrvale přihazoval, dokud nedostal, co chtěl. Sbírku měl v úmyslu dále rozšiřovat, ale dva roky nato zmizel - mělo jít o únos. Nyní se Naděžda Krejčířová, manželka zmizelého, rozhodla sbírku prodat. Vyvolávací cena činí 8,5 milionu korun, přitom jen katalogová hodnota známek přesahuje 15,5 milionu.
Filatelistovo zmizení
Jen několik týdnů před Vánoční aukcí, kterou obchodník a filatelista Jiří Majer pravidelně pořádá, se po Lambertu Krejčířovi slehla zem. "Měl dokonce podán písemný příkaz ke koupi, na dražbu se těšil," říká obchodník, na jehož aukce chodil podnikatel pravidelně od roku 1997.
Po Krejčířově zmizení měla jeho manželka Naděžda zájem sbírku nadále doplňovat. Majer vytipoval kousky, které jí chyběly, a postupně je pro ni získával. Loni na podzim s tím byl konec, přišel opačný požadavek - sbírku prodat. Proč? "Zřejmě se smířila s tím, že manžel nežije, a sbírku tak nemá kdo převzít. Prodej je tak určitou formou rozloučení s ním," myslí si Majer. V situaci, kdy se zřejmě ani syn už do republiky nevrátí, je třeba myslet na vlastní zabezpečení.
Aukce představuje mimořádnou událost nejen pro Majera, který dosud nabízel nejdražší dražební položku v hodnotě tři miliony korun. Tak významný los, jako je Krejčířova sbírka, český filatelistický svět nepamatuje.
"Jde o rakousko-uherské známky, které si po vzniku Československa mohli lidé nechat přetisknout razítkem POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919. Stát za přetisk inkasoval 50 procent z hodnoty známky," vysvětluje Majer. Některé vzácné čtyřbloky PČ 1919 (čtyři neodtržené známky) vyvezl pražský židovský obchodník Kessler před druhou světovou válkou do Ameriky a u nás se za komunismu vůbec neobjevily. Tyto skvosty jsou dnes součástí prodávané sbírky.
Největší Lambertovy poklady |
4korunová PČ 1919, žilkovaný papír za 2 700 000 Kč
2korunová tmavá, převrácený přetisk PČ 1919 za 2 000 000 Kč
Chybotisk 50/50 Doplatit za 1 500 000 Kč
Rohový čtyřblok 20 fillerů Magyar posta PČ 1919 za 1 400 000 Kč
Čtyřblok 2korunových známek PČ 1919 až 1 200 000 Kč
4korunová Flugpost PČ 1919 s převráceným přetiskem za 650 000 Kč
Meziarší 3,50 Kč Československo - Křivoklát za 600 000 Kč
Čtyřblok 5 fillerů Magyar Kir. Posta PČ 1919 za 500 000 Kč
Poznámka: Odhad hodnoty známky, bez ohledu na katalogovou cenu, nebo cena, za jakou Lambert Krejčíř známku koupil.
Zdroj: Jiří Majer |
Z naivy dravcem
Kromě "Pošty" obsahuje sbírka i známky označované jako "Hradčany", které přestaly být pro Krejčíře coby sběratele zajímavé, ale už se jich nestihl zbavit. K tomu několik jiných vzácných kusů vysoké hodnoty, například chybotisk 50/50, vyskytující se v sedmnácti známých exemplářích. Loni v září byl jeden z nich vydražen za půldruhého milionu korun. Jen součet hodnoty nejdražších osmi známek sbírky, jak jej odhadl Majer, činí 10,75 milionu korun.
Sběratelova manželka si nemohla vybrat vhodnější dobu pro odprodej sbírky. Filatelisté prahnou po kouscích, které nikdo jiný nemá, více než jindy. Za jejich zvýšeným zájmem stojí blížící se světová výstava poštovních známek Praga 2008. Proběhne v září na Výstavišti v pražských Holešovicích. Akce takového rozměru se koná jednou za deset let a milovníci známek se proto předhánějí, kdo bude mít ty hezčí. Ve hře je prestižní zlatá medaile. Po výstavách naopak dochází k výprodejům a poklesu cen. Zejména starší filatelisté se rozhodnou celé sbírky zbavit, pokud ji nemají komu předat.
Dosud si Krejčířovu sbírku, která v současné době leží v bankovním trezoru České spořitelny, přišli prohlédnout tři zájemci. Obchodník Majer brzy pojede kufřík s dvěma sty archy známek ukázat sběratelům do Vídně a do Ameriky. Odhaduje přitom, že na aukci samé se sejde minimálně pět vážných zájemců, kteří cenu možná vyženou na deset až patnáct milionů korun.
Zda by si případný úspěšný zahraniční dražitel směl kolekci celou odvézt za hranice republiky, není jisté. Poštovní muzeum musí udělit známkám vývozní povolení, což v případě, kdy existuje pouze jediný exemplář dotyčné známky, neudělá. Takových unikátů je v Krejčířově pokladu několik. To ale nebrání tomu, aby novému vlastníkovi nepomohla letos na podzim nová akvizice ke kýžené zlaté medaili.
Foto: Profimedia.cz, ČTK