FBI vyšetřuje privatizaci České spořitelny
24.11.2009 12:38
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se začal zajímat o okolnosti privatizace České spořitelny (ČS). Uvedl to dnes server Aktuálně.cz s tím, že formálně začne vyšetřování až po Novém roce.
Kauzu vyvolali dva rakouští manažeři z uskupení Erste Bank, kterému v roce 2000 spořitelnu prodala tehdejší vláda Miloše Zemana.
Bankéři Hans Leitner a Peter Andahazy, které Erste letos propustila, veřejně prohlásili, že jejich bývalý zaměstnavatel při skupování bankovních domů ve střední a východní Evropě uplácel tamní politiky a úředníky. Serveru Aktuálně.cz pak řekli, že v Česku se kauza týká vrcholných politiků z přelomu tisíciletí.
Leitner a Andahazy si v USA najali právníky a připravují žalobu k americkému federálnímu soudu, kde chtějí dokázat svou pravdu. Podat žalobu v USA jim umožňuje fakt, že Erste má americkou bankovní licenci. "Podle informací od našich amerických právníků jsou v důkazních materiálech nová jména českých představitelů, kteří se na transakci měli podílet," řekl webu Leitner. Jména ale zveřejnit zatím nehodlá.
Desítka pro Macka
Deset milionů korun měl za poradenství při privatizaci České spořitelny získat tehdejší místopředseda ODS Miroslav Macek. Potvrdil to tehdy ředitel poradenské firmy CEBOC Gideon Loundon.
Podle Erste Bank ale bankéři lžou a chtějí se pomstít za propuštění. Podezření, že by rozhodnutí české vlády či řídícího výboru pro privatizaci bank provázela korupce, odmítají i bývalí ministři Zemanova kabinetu. Společnost propustila oba manažery kvůli údajnému praní špinavých peněz a nelegálnímu obchodu se zlatem. Rakouská prokuratura je ale obvinění zbavila a jejich stíhání zastavila.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.