Ruský plynárenský gigant Gazprom dnes Ukrajině pozastavil dodávky zemního plynu zhruba o čtvrtinu. Oznámil to ukrajinský podnik Naftogaz i Gazprom. Kyjev podle ruského podniku stále dluží za loňské dodávky a odebírá plyn bez dohody pro letošní rok.
Vývozy do Evropy by dnešní krok Gazpromu neměl nijak ovlivnit, podle společnosti RWE Transgas se nijak nedotkne ani odběratelů v Česku.
Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov sdělil, že dodávky Ukrajině byly sníženy o 40 milionů krychlových metrů denně; to zhruba představuje 25 procent ukrajinského dovozu, jejichž zastavením Gazprom hrozil. Naftogaz mluvil o redukci jen o 30 milionech metrů krychlových; dodal, že toto množství není nijak podstatné a že na domácí spotřebitele to nebude mít žádný dopad.
Ukrajina dostává 135 milionů metrů krychlových denně a dál do Evropy Gazprom dodává kolem 410 milionů metrů krychlových. Kuprijanov slíbil, že vývoz ruského plynu do Evropy nijak narušen nebude. "Gazprom je spolehlivý dodavatel, nemůžeme a nebudeme však dodávat plyn bez bez placení," řekl mluvčí.
"Obavy týkající se spolehlivosti dodávek zemního plynu do České republiky jsou neopodstatněné," řekl mluvčí energetické společnosti RWE Transgas Martin Chalupský. Gazprom podle něj předpokládá, že zcela splní podmínky kontraktů o dodávkách zemního plynu do České republiky.
"Ani předcházející spory mezi Ruskem a Ukrajinou nikdy neovlivnily dodávky zemního plynu pro zákazníky skupiny RWE v Česku," dodal Chalupský. Případné výpadky by podle něj šlo pokrýt z podzemních zásobníků, v nichž je díky nižším odběrům kvůli nynějšímu teplejšímu počasí dostatek zemního plynu.
Minulý týden ruský podnik Ukrajině opětovně pohrozil omezením dodávek plynu o 25 procent, tedy celý vývoz z ruských zdrojů, pokud Kyjev nedoplatí zbylou dlužnou částku. Ukrajina naopak tvrdí, že dluh vyrovnala. Zbylé tři čtvrtiny dodávek plynu sice na Ukrajinu proudí rovněž přes plynovody Gazpromu, tento plyn ale Kyjev kupuje od Turkmenistánu.
Dnešní omezení dodávek Ukrajině je první od ledna 2006, kdy ruský krok narušil i dodávky plynu do střední a západní Evropy a vyvolal zde obavy z přílišné závislosti na energetických zdrojích z Ruska. Přes Ukrajinu proudí asi 80 procent ruského vývozu plynu dál na západ a spotřeba plynu v EU se ze čtvrtiny opírá o ruské dodávky.
Gazprom zkrátil Kyjevu dodávky pouhý den po prezidentských volbách v Rusku. V nich podle očekávání zvítězil dosavadní první místopředseda vlády Dmitrij Medveděv, který je rovněž šéfem Gazpromu.
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko se minulý měsíc dohodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na řešení otázky ukrajinského dluhu za plyn v sumě 1,5 miliardy dolarů (25 miliard korun); ještě minulou středu označil Juščenko otázku ukrajinského dluhu za loňské dodávky vyřešenou. Pozdější návštěva ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové v Moskvě ale mezi Ruskem a Ukrajinou vyvolala nové napětí a sérii rozporných vyjádření.
Gazprom začal minulý týden zdůrazňovat, že Kyjev nemá uzavřenu dohodu na letošní rok. Také uvádí, že Ukrajina mu dluží za loňské dodávky více než 600 milionů dolarů.
Foto: archiv