Goldman Sachs, kam se podíváš. Banka skutečným vládcem světa?

Ekonomika
30. 12. 2016 05:30
Goldman Sachs (ilustrační foto).
Goldman Sachs (ilustrační foto).

Už i některé seriózní západní noviny se začínají zabývat spikleneckými teoriemi o vlivu banky Goldman Sachs na světovou politiku. Její zaměstnanci totiž zastávají významné vládní i jiné posty prakticky na celé planetě.

Naposledy přišel s konspirativní teorií o světové vládě pod taktovkou Goldman Sachs vlivný německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Noviny připomínají, že zatímco nový americký prezident Donald Trump tvrdě kritizoval svou soupeřku Hillary Clintonovou za spojení s touto globální investiční bankou, po volbách je všechno jinak. Ministrem financí budoucí americké vlády totiž nebude nikdo jiný než Steven Mnuchin, bývalý partner Goldman Sachs, který pro banku pracoval dlouhých sedmnáct let.

Šéf Trumpovy kampaně Steve Bannon v instituci léta působil jako manažer pro fúze a převzetí. Anthony Scaramucci, jeden z nejbližších poradců Donalda Trumpa, také začal svou kariéru v Goldman Sachs. Trojici doplňuje Gary Cohn. Bývalý druhý muž v hierarchii bankovní společnosti by se měl stát předsedou Národní ekonomické rady USA. Náhoda?
Pikantní na celé záležitosti je především fakt, že Donald Trump v kampani nemohl přijít bankéřům z Wall Streetu na jméno. A jako příklad "elit a globálních mocenských struktur, které vykrádají americkou dělnickou třídu", ukazoval mimo jiné fotografii Lloyda Blankfeina, šéfa Goldman Sachs.

Banka navíc v minulosti štědře sponzorovala Trumpovu soupeřku v boji o prezidentský post. Když Hillary Clintonová před třemi lety skončila ve funkci ministryně zahraničí, podle serveru WikiLeaks od Goldman Sachs údajně dostala za své projevy na konferencích banky šestimístné částky. A společnost navíc dlouho sponzorovala i Demokratickou stranu.

Radili už Rooseveltovi

Jenže kdo čekal, že Donald Trump se na základě svých předvolebních výroků od Goldman Sachs odstřihne, hluboce se mýlil. Trumpův tým dostal v některých médiích nálepku "Government Sachs", tedy "vláda Sachs".

Je tedy banka skutečně vládcem Ameriky, a tedy i celého světa? O tom se vedou diskuse už celá desetiletí. List New York Times přinesl prvního prosince přehled významných politiků a úředníků, kteří ovlivňovali americké i světové hospodářství, a přitom měli blízko ke Goldman Sachs. A to buď proto, že v bance působili před vstupem do politiky, nebo naopak po odchodu z ní. Už prezident Franklin Delano Roosevelt si jako poradce pro válečné hospodářství vybral Sidneyho J. Weinberga, tehdejšího šéfa Goldman Sachs.

Náměstkem ministra zahraničí ve vládě Ronalda Reagana byl další předseda představenstva banky John C. Whitehead. Ani vláda demokrata Billa Clintona se bez Goldman Sachs neobešla. Ministrem financí byl totiž Robert E. Rubin, který v této instituci strávil ve vysokých funkcích šestadvacet let.

A kdo spravoval státní pokladnu za vlády George Bushe mladšího? Nikdo jiný než Henry M. Paulson, bývalý výkonný ředitel Goldman Sachs.

Nejde jen o Spojené státy. I Romano Prodi, bývalý předseda Evropské komise a italský premiér, byl poradcem Goldman Sachs. A prezident Evropské centrální banky Mario Draghi? Asi nikoho nepřekvapí, že v minulosti působil jako místopředseda evropské sekce Goldman Sachs. Příkladem politika, jehož cesta vedla opačně, může být další bývalý předseda Evropské komise, portugalský premiér José Manuel Barroso. V polovině letošního roku se stal poradcem a nevýkonným předsedou mezinárodní divize Goldman Sachs.

Dlouhý: Jsme prostě dobří

Seznam "spolupracovníků" či zaměstnanců této banky, působících ve vysokých politických či úřednických funkcích, je každopádně nesmírně dlouhý a zahrnuje desítky zemí od Evropy přes Asii po Afriku. I Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR a bývalý ministr průmyslu a obchodu, je stále poradcem Goldman Sachs.

To pochopitelně vyvolává nejrůznější konspirační teorie o jakési světovládě. To ale Dlouhý striktně odmítá. "Zaměstnáváme velké množství schopných lidí, pracujeme pro největší firmy světa. Tito lidé především prokážou své kvality a také navážou mnoho kontaktů. Není divu, že jsou jim potom nabízeny i významné pracovní pozice nebo i politické funkce," říká Dlouhý.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR a poradce Goldman Sachs.

Tvrdí, že když v roce 1997 odešel z politiky, banka ho sama kontaktovala a nabídla mu práci. "Ozval se mi Peter Sutherland, se kterým jsem jako ministr průmyslu a obchodu ČR úzce spolupracoval, když on byl výkonným ředitelem GATT (předchůdce Světové obchodní organizace WTO)," vzpomíná Dlouhý.

Jeho přijetí ke Goldman Sachs prý předcházely jednodenní pohovory s bankéři v londýnské kanceláři banky a následně cesta do New Yorku, kde mluvil s Jonem Corzinem, tehdejším prvním mužem ve firemní hierarchii.

Na to, že společnosti už dvacet let radí, je Dlouhý hrdý. Banku považuje za skvělou instituci a výbornou školu pro manažery. "Pokud si nás sdělovací prostředky vybraly jako příklad ‚banky řídící zeměkouli', pak, i když to je nesmysl, to svědčí o tom, že jsme prostě dobří," tvrdí Dlouhý.

Akcie stoupají

Podobně hájí své spojení s bankou i řada dalších bývalých či současných politiků po celém světě. Ani to však šíření konspiračních teorií zabránit nedokáže. Fakt, že se jimi začínají zabývat i některé seriózní německé noviny, které jsou jinak k tvrzením o jakési "světovládě" z historických důvodů velmi opatrné, je příznačný.

I Frankfurter Allgemeine Zeitung přiznává bance Goldman Sachs unikátní čich na talenty a schopnost využít lidský potenciál. Rozhodně totiž neplatí, že vedení v bance předává jeden "globální vůdce" druhému.

Příkladem může být Sidney Weinberg, legendární ředitel Goldman Sachs z 30. let minulého století, který propadal ve škole a svou kariéru začal tím, že jiným bankéřům čistil boty. Nakonec se dostal do vedení banky a řídil ji čtyřicet let. Současný šéf Lloyd Blankfein je synem poštovního doručovatele a recepční.

Investiční banka vedle využití talentů dokáže obratně manévrovat a přizpůsobovat se měnící se politické situaci. I když v USA dlouho sponzorovala Demokratickou stranu, po vítězství Donalda Trumpa se rozhodně nepřipojila k "antitrumpovskému" tažení. Právě naopak. "Může se ukázat, že pan Trump bude mnohem lepší prezident, než se zdá," prohlásil Blankfein. Cena akcií Goldman Sachs po zvolení Donalda Trumpa výrazně stoupla.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Richard Drew/Vondrouš Roman

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ