<span>Plynová krize:</span> Topolánek nabídl tranzit Slovensku

Ekonomika
16. 1. 2009 14:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoNa různých místech Evropy dnes pokračují jednání ohledně plynové krize. Premiér Mirek Topolánek se dnes v Praze sešel se svým slovenským protějškem Robertem Ficem. Podle agentury Reuters mu přislíbil pomoc v podobě alternativních dodávek plynu, pokud dojde k dohodě s plynárenskými podniky z Německa a Turecka. Zástupci některých východoevropských zemí o krizi jednají také v Kyjevě.

Fico na jednání s Topolánkem v Praze řekl, že pokud se dodávky plynu na Slovensku v příštích dnech neobnoví, země bude muset začít omezovat odběr plynu i spotřebitelům. Slováci zatím krátí jen velké podniky.

Slovensko přichází kvůli zastavení dodávek ruského plynu o 100 milionů euro denně. Česko je připraveno nabídnout Slovensku alternativní dodávky zemního plynu, pokud se dohodne na spolupráci s plynárenskými podniky z Německa a Francie.

Mirek Topolánek a jeho slovenský protějšek Robert FicoSlovensko by podle Fica mělo dostávat denně 20 milionů krychlových metrů zemního plynu severní cestou z plynovodu Jamal. Plyn by měl na Slovensko proudit přes území České republiky, s dodávkami však musí souhlasit zahraniční partneři Slovenského plynárenského priemyslu.

Na schůzce v Kyjevě jednají s prezidentem Ukrajiny Viktorem Juščenkem zástupci Slovenska, Polska  a Moldávie. Mluvčí slovenského prezidenta Marek Trubač ČTK řekl, že Gašparovič přijel do Kyjeva s požadavkem na dodávku 22 milionů metrů krychlových zemního plynu denně, a to ze zásobníků na západě Ukrajiny.

"My jsme sem přišli jen s jediným cílem. Naše realita je skutečně vážná. Swapová výměna plynu mezi Ruskem, Ukrajinou a Slovenskem je jedinou možnou alternativou toho jednání mezi námi," řekl Gašparovič na jednání v úřadu prezidenta Juščenka.

ČTĚTE TAKÉ: Plynová krize: Řešení padají ze všech stran 

V sobotu se v Moskvě sejde také ruský premiér Vladimir Putin s ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou a o víkendu by se měl rovněž konat summit představitelů Ukrajiny, Ruska a Evropské unie, což navrhuje Rusko. To ale chce, aby se vrcholná schůzka konala v Moskvě, proti čemuž protestuje Ukrajina. Ta dává přednost tomu, aby schůzka byla buď v Bruselu, nebo v Praze.

Vše o plynové krizi čtěte ZDE.

Foto: archiv Týdne, ČTK

Další čtení

Nezaměstnanost v červnu stagnovala na 4,2 pct, sezonní práce se neprojevily

Ekonomika
8. 7. 2025

Výrobce autobusů Iveco vloni zvýšil zisk o 859 milionů korun

Ekonomika
8. 7. 2025

Sýr Apetito už nebude z Česka. Mlékárna v Hodoníně zavírá

Ekonomika
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ