Úplnou novinkou v rámci novelizovaného občanského zákoníku je institut tzv. svěřenského fondu, který představuje pro české občany možnost ochrany a zhodnocení jejich majetku. Svěřenský fond může být nástrojem pro snížení rizika v podnikání nebo obranou například před problémovými rodinnými příslušníky.
Také se jedná o alternativu obchodní společnosti, přičemž je zde menší finanční náročnost při založení a zároveň snížení podnikatelského rizika. "Denně se nám ozývají zájemci o založení svěřenských fondů zejména z řad podnikatelů, kteří mají jednak zájem o zabezpečení své rodiny v případě krachu podnikání či vlastní smrti, nebo i těch, kteří žijí v obavě o svůj byznys z důvodu budoucí druhotné platební neschopnosti," říká advokát Aleš Eppinger z kanceláře Schaffer & Partner.
"Pro tyto zájemce pořádáme pravidelně workshopy, jejichž kapacity jsme byli nuceni vzhledem k velkému zájmu navyšovat," dodává.
Klienti právních kanceláří, které nabízejí možnost zřízení svěřenských fondů, využívají tento institut zejména z důvodu řešení zásadních majetkových rodinných situací. Mají především zájem o financování budoucího vzdělávání potomků, vyčlenění majetku před jejich vstupem do manželství či o bezpečné řešení majetkových poměrů v případě problémových životních situací.
Svěřenský fond může fungovat zároveň jako prostředek zhodnocení majetku, přičemž odpovědnost leží na jeho správci (tím může být osobně i sám zakladatel). Výnosy jsou daněny 19procentní sazbou.
Kromě již uvedených aspektů skýtají fondy dále ještě možnost ochrany před nechtěným prodejem majetku, před zneužitím důvěřivosti zejména starších a zranitelných osob, a také před překvapivou exekucí, která vznikla podvodným, případně právně problematickým jednáním.