Akcie: jak vydělat na katastrofách?
24.04.2010 09:30
V médiích se každým dnem přetřásá tolik tragických zpráv, jako by se blížil konec světa. V únoru všechny děsily státní bankroty v čele s Řeckem jako prvním na řadě. Předtím to byla vlna pandemie s prasečí chřipkou. Stále hrozí terorismus, globální oteplování nebo příchod hyperinflace, nejnověji na investory sedá islandský sopečný prach. Jak se může investor proti těmto hrozbám zajistit, popřípadě na nich vydělat?
Zatímco mnoho investorů považuje spekulaci na pokles za nejefektivnější pojistku proti potenciálním hrozbám, nejlepším řešením se zdá být spíše zahrnutí takových titulů do portfolia, jejichž cena má tendenci růst, když roste strach z určité hrozby. Prostřednictvím spekulace na pokles je totiž často těžké vydělávat i při klesajících trzích.
ČTĚTE TAKÉ: Jak poznat, na čem vydělat? Sedm pravidel investování
Například během takzvané internetové bubliny v roce 2000 klesl technologický index Nasdaq o dvacet procent. Přitom index fondů zaměřených na spekulace na pokles (Credit Suisse/Tremont Dedicated Short Bias) ztratil tři procenta. Fondům sázejícím na pokles trhů se tak nepodařilo ani vydělat.
Hurikány
Při detailní analýze deseti nejničivějších hurikánů v USA lze vysledovat tři akcie, které po každém hurikánu výrazně rostly:
Campbell Soup
•· firma, které se daří, když si lidé kupují konzervované jídlo, aby měli zásoby v případě nouze;
Nucor
•· vytváří ocelové konstrukce pro opravu mostů a budov;
Hill-Rom Holdings
•· vyrábí mimo jiné nemocniční lůžka a lékařské vybavení.
Nedostatek pitné vody
Možná je pro lidstvo největší hrozbou nedostatek čisté pitné vody. Každé druhé nemocniční lůžko ve světě je zaplněno člověkem nemocným kvůli nekvalitní pitné vodě. Problém je stále větší - od roku 1950 se lidská populace zdvojnásobila, ale spotřeba vody vzrostla třikrát. Profitovat na tom mohou následující společnosti:
Flowserve
•· vyrábí potrubí, čerpadla a další zařízení pro vodárny;
Tetra Tech
•· mimo jiné projektuje vodárny.
Terorismus
Hrozba terorismu v následujících letech bohužel nezmizí. Trh se po každé zprávě vždy propadne, ale některé jednotlivé akcie mohou prudce vzrůst. Například společnost Invision specializovaná na vyhledávání výbušných náloží vzrostla po teroristických útocích z 11. září 2001 ze tří dolarů na 50. O rok později ji pohltil kolos General Electric ve snaze vytvářet technologie na odhalování bomb na letištích.
ČTĚTE TAKÉ: Deset investorských superstar aneb jak podnikají hvězdy
Za zvážení stojí dvě společnosti:
Analogic
•· vyrábí rentgenové scannery pro letištní kontroly;
NICE-Systems
•· nabízí software na odhalování podezřelých aktivit sledovaných průmyslovými kamerami a podezřelých bankovních transakcí.
Pandemie
Nejdříve to byla ptačí chřipka, loni prasečí chřipka. Každý rok se objevují nové, silnější mutace virů, na které neúčinkují současné léky a vakcíny.
Pokud dojde k další rozsáhlejší pandemii, což je podle expertů jen otázka času, mělo by se to odrazit v růstu následujících akcií:
GlaxoSmithKline
•· největší výrobce vakcín proti chřipkám, jehož akcie drží ve svém portfoliu i Warren Buffett;
Sanofi-Aventis
•· intenzivně se zabývá vývojem vakcín, rovněž ji má v portfoliu Warren Buffett;
Alpha Pro Tech
•· může být lákavá pro spekulaci - na své výrobky nevyžaduje žádné zdravotnické povolení, vyrábí totiž masky proti nákaze, které pak lidé při obavách z nemoci nosí na ulicích; tyto obavy se projevily meziročně v 63procentním růstu příjmů společnosti.
Jak vydělat na dalších katastrofách, globálním oteplování a hyperinflaci? Čtěte dál na Investičním webu.
Připraveno ve spolupráci s Investičním webem (investicniweb.cz).
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.