Riskantní půjčky
Lichváři se přemnožili, zotročují chudé
19.01.2016 06:10 Původní zpráva
Lichvářů v Česku přibývá, jsou jich desítky tisíc. V jejich byznysu se protočí miliardy korun ročně. Toho, kdo nemá na splácení předražených půjček, připraví o dům nebo ho přinutí k prostituci. Stát proto chystá pro půjčování peněz nová pravidla.
Čtyřiašedesátileté ženě z Olomoucka hrozila exekuce ve výši 75 tisíc korun. Proto s radostí přijala pomoc muže z Přerova, který jí jménem své společnosti nabídl, že za ni dluh zaplatí. Dal jí podepsat dokumenty o odměně a výši pohledávky se splatností do dvou měsíců od uzavření smlouvy.
Jenže svým podpisem nechala žena zastavit svůj rodinný dům ve prospěch Přerovana, aniž to věděla, protože si nemohla dokumenty přečíst. Nedostala ani jejich kopie.
"Společnost, za kterou muž vystupoval jako jednatel, získala do vlastnictví rodinný dům v hodnotě nejméně 800 tisíc korun," konstatovala policejní mluvčí Marie Štrbáková. Police ho nakonec obvinila z trestného činu lichvy.
A rozhodně nejde o ojedinělý případ. Moravskoslezská policie před časem řešila případ ženy, která si ve Fulneku půjčila 200 tisíc korun. Na poplatcích a úrocích měla firmě vrátit 1,1 milionu korun. Také v tomto případě padlo obvinění.
Drobní predátoři
Trh nebankovních poskytovatelů půjček má podle interních odhadů ministerstva financí velikost asi 70 miliard korun. Vedle seriózních splátkových firem a dalších nebankovních institucí se na něm podle odborů přiživuje asi 60 tisíc lidí a firem, které zneužívají finanční nouze druhých. A dají se tak podle zákona zařadit do kategorie "lichváři".
"Vycházíme z údajů ministerstva financí a finančněporadenských firem," říká Jaroslav Šulc, ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů, podle něhož se ještě před deseti lety pohyboval počet parazitujících lichvářských firem pouze okolo tří tisíc. Důvodem dramatického nárůstu je prý jednak malá regulace odvětví, ale i to, že roste počet lidí, kterým už seriózní firmy nepůjčí, neboť jejich schopnost splácet je mizivá. Ale lichváři dokážou vydělat i na nich.
Největšími predátory jsou podle odborů takzvaní drobní půjčovatelé, kteří většinou pracují na živnostenský list. "Nabízejí vražedné podmínky," dodává Šulc. Vyžadují drastické sankce za jakékoli porušení smlouvy, zneužívají směnky, žádají ručení domy a byty, o něž pak lidé kvůli vysokým úrokům a poplatkům přicházejí.
Extrémně vysoký počet lichvářů v Česku potvrzují i další experti. "Počet finančních poskytovatelů odhaduji v řádech tisíců, z toho tak devadesát procent má přehnaně vysoké úroky a poplatky a hlavně nejrůznější sankce, na kterých mají svůj byznys postaven," říká Radek Hábl z Agentury pro sociální začleňování.
Také Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni odhaduje počet lichvářských společností minimálně na tisícovky: "Jejich cílem není jen vydělávat peníze, ale vytvořit dlouhodobou závislost klienta na nich."
Ministerstvo financí přiznává, že lichváři ženou převážně chudé lidi do dluhové pasti. "Tato skupina z důvodu nedostatku financí a špatného úvěrového hodnocení končí často v rukou lichvářů a dalších neseriózních poskytovatelů či zprostředkovatelů úvěrů," uvádí ministerstvo financí v důvodové zprávě k novele zákona o spotřebitelském úvěru, který zamířil k poslancům.
Ve spárech otrokářů
Jak takový začarovaný kruh lichvy v její nejextrémnější podobě vypadá, popisuje ministerstvo na příkladu romských komunit. "První půjčka peněz bývá dobrovolným rozhodnutím jedince," píše ministerstvo. Jako spravedlivý úrok prý obě strany chápou padesátiprocentní navýšení půjčené částky.
Jelikož však lidé nemají, jak peníze splácet, vezmou si další půjčky. Lichváři jim pak bezdůvodně navyšují splátky i dluh samotný, peníze vymáhají se stoupající brutalitou, vyhrožují, ničí jejich majetek, fyzicky napadají nejen je, ale i celou rodinu.
"Někdy dochází k tomu, že místní lichváři nutí dlužníka k páchání trestné činnosti na objednávku, k prostituci nebo si z něho udělají osobního sluhu," doplňuje ministerský popis Hábl z Agentury pro sociální začleňování.
* Proč nechtějí oběti lichvářů svědčit?
* Kolik případů policie ČR ročně řeší?
* Pomůže v boji proti lichvě novela zákona o spotřebitelském úvěru?
VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.