Dobrá rada
Pět příznaků špatného zaměstnání
14.08.2017 19:45 Původní zpráva
Pokaždé není snadné rozpoznat špatné pracovní podmínky ještě před nástupem do zaměstnání. Jakmile se však ocitnete "na palubě", skutečnost, že ve firmě něco neklape, začne být brzy evidentní. Znamená to sice, že si člověk uvědomil chybu až poté, co se jí dopustil - nic ale není ztraceno.
Přemýšlejte o nekvalitním pracovním prostředí jako o stavu, který je třeba ukončit. I špatné poměry ve firmě jsou zkušeností, která se počítá, a je dobré si uvědomit, že mnoho zaměstnanců (pokud ne většina) jsou ve svém povolání nespokojení. To ovšem neznamená, že i vy budete.
Uvádíme pět postřehů, které naznačují nekvalitní pracovní zázemí. Pokud si s určitou společností spojíte více než jeden znak, patrně nejde o dobré pracovní místo.
Velká fluktuace lidí
Pokud firma často střídá zaměstnance, obecně to znamená, že zde lidé nechtějí pracovat. V případě, že průměrný zaměstnanec nevydrží na pozici déle než rok, jde o varovný signál. To samé platí i pro dlouhodobě pracující podhodnocené zaměstnance.
Lidé se bojí šéfa
Je v pořádku mít zdravý respekt k nadřízenému, čistě proto, že je ve vedení. Když se ovšem pracovníci dennodenně třesou před šéfem, kterého vytočí každá maličkost, vrhá to na společnost špatné světlo. Žít v každodenním strachu, že budete propuštěni za drobný přestupek či rutinní chybu, je dlouhodobě neudržitelné.
Hurá, máme "padla"
Dobrý podnik nemívá zaměstnance zoufale odpočítávající minuty k odchodu. Ztráta motivace se může týkat zaměstnanců s ročním platem, ale ani lidé placení od hodiny nevyvíjí jen minimum úsilí, které je potřeba, když dělají svou práci rádi. Ve spokojené kanceláři pracovníci neodkládají pero a nevypínají počítač uprostřed slova a rozdělané práce, jakmile se nachýlí čas ke konci pracovní doby a technicky vzato mají "padla."
Zaměstnanci se spolu nebaví
Spokojení lidé spolu komunikují. Přestože v pracovní době jde především o výkon, dobře naladěný člověk v přestávce na kávu či oběd rád prohodí s kolegy pár slov. Když se zaměstnanec izoluje a s nikým nemluví, je velmi pravděpodobné, že se v pracovním prostředí cítí nesvůj. Nemusíte se s ostatními zrovna přehnaně přátelit a vídat se i po pracovní době, ale kancelář plná lidí, kteří jsou si vzájemně cizí, ničemu neprospívá.
Quid pro quo
Pokud zaměstnanci často pracují nad rámec svých povinností a nedostávají nic na oplátku, jde o další varovný signál. Je normální dávat i dostávat. Pokud vás nadřízený pravidelně žádá, abyste zůstali po pracovní době a jindy vás nepošle domů dříve, je to příznak špatných poměrů v zaměstnání.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.