Platové rozdíly
Závidět manažerům? V kultuře či obchodě si moc nevydělají
21.01.2015 18:11
Být řídícím pracovníkem není vždy zrovna lukrativní záležitost. Pět procent těch nejlépe vydělávajících sice bere mzdu přesahující 149 tisíc korun, nejchudší manažeři většinou z malých firem mají příjmy na úrovni bezmála minimální mzdy. Upozornilo na to aktuální číslo časopisu Statistika & my vydávaného Českým statistickým úřadem.
Takzvaná střední mzda, která dělí příjmy manažerů na dvě přesné poloviny (medián, tedy polovina bere stejnou nebo nižší částku a ta druhá vyšší) a není tolik ovlivněna příliš vysokými nebo nízkými příjmy jako průměrná mzda, dosahovala 41 368 korun hrubého. Lišila se však i podle odvětví. Zatímco v produkčních odvětvích a administrativě pobírali střední mzdu ve výši 44 078 korun, v ubytování, obchodě a kultuře to bylo 24 720 korun.
Pokud jde o celkovou střední mzdu všech zaměstnanců, tak ta podle posledních údajů dosahovala 21 521 korun. Mzdové rozpětí je přitom značně široké. Čtyři pětiny všech zaměstnanců pobírají výdělky mezi 10 457 a 40 326 korunami. Lépe jsou na tom muži než ženy. Osmdesát procent mužů pobírá mzdy mezi 11 210 Kč až 45 034 korunami, zatímco u stejného počtu žen je to mezi 9 937 až 34 214 korunami.
"Ženy jsou sice na počátku své profesní kariéry na podobné mzdové úrovni jako muži, ale postupem času se rozdíly zvětšují," konstatovala Jitka Součková z agentury Grafton Recruitment. Zhruba mezi 40- a 55- rokem věku, tedy v čase předpokládaného vrcholu kariéry, u nás činí průměrná diference mezi mzdou muže a ženy na stejné profesní pozici více než 21 procent v neprospěch žen. Českou republiku to podle údajů Eurostatu řadí mezi pětici členských zemí EU, kde jsou nejvyšší rozdíly ve výši mezd mezi muži a ženami.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.