Pokoutně se domluvíme, obereme třeba lidi s hypotékami a vytřískáme z toho miliardy. A když na nás náhodou přijdou, v klidu zaplatíme pokutu. Bankéřům manipulace s úrokovými sazbami dlouho vycházely.
Kámo, jsem tvým velkým dlužníkem, přijď někdy po práci, otevřu láhev bollingeru, zval na luxusní šampaňské bankéř z londýnského finančního centra City svého kolegu z banky Barclays. Předtím se jim podařilo zmanipulovat klíčovou mezibankovní sazbu, za kterou si na celém světě mezi sebou finanční ústavy půjčují. Vydělali na tom spekulanti i jejich společnosti.
Nakonec se ovšem luxusní šampaňské bankám extrémně prodražilo. Na podvody s klíčovou sazbou LIBOR se přišlo. A třeba největší německá bankovní skupina Deutsche Bank se koncem dubna dohodla na urovnání obvinění. Úřadům zaplatí jako pokutu 2,5 miliardy dolarů (skoro 64 miliard korun). Vyšetřování dalších bank, jako Citigroup, JPMorgan nebo Bank of America, nadále trvá.
Podobný scénář teď hrozí i v Česku. Centrální banka nyní řeší podnět náměstka ministerstva financí Martina Prose. Ten pojal podezření, že banky na českém trhu si možná u některých typů úvěrů či hypoték také účtují uměle nadhodnocené vyšší úroky, než by měly. Nicméně zatímco v kauze LIBOR měli vyšetřovatelé v ruce i e-maily bankéřů, kde se k manipulacím přiznávali, české důkazy jsou zatím slabé.
"Pokud pan Pros nedodá nějaké další podklady nebo materiály, čím by svá podezření podložil, tak se obávám, že šetření nebude mít dlouhého trvání," řekl časopisu TÝDEN guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer.
Pros kontruje tím, že další materiály dostane banka v průběhu tohoto týdne. "Další podklady a argumentaci odešlu do ČNB poté, co se s nimi seznámí ministr financí. Měly by osvětlit, proč je sazba PRIBOR mimo tržní podmínky," řekl TÝDNU.
Za tuto sazbu si mezi sebou půjčují banky na tuzemském trhu. Její výše ovlivňuje například úroky u podnikových úvěrů, výnosy dluhopisů včetně státních a jsou na ní navázány pohyblivé úroky u některých typů hypoték. Celkem jsou na ni navázány úvěry za stovky miliard korun. I při nepatrné manipulaci by se výrazně dotkla tisíců spotřebitelů.
"Nikoho neobviňuju, jen dávám podnět, aby ČNB vykonávala svou úlohu - účinný dohled nad kapitálovým trhem," uvedl Pros. Za svou akci už sklidil velkou kritiku jak od ČNB, tak od nadřízeného ministra Andreje Babiše, který o jeho krocích předem nevěděl.
* Jaká pokuta by hrozila v případě, že by se manipulace se sazbou prokázala?
* Kolik bank ve světě manipulovalo s klíčovou sazbou LIBOR?
* Jak bojují regulátoři s podvodným jednáním? Jsou pokuty vzhledem k provinění dostatečné?
* Kolik už činí celkový účet velkých bank za podvody jen od krize v roce 2009?
To vše se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 4. května 2015.