Projekty na východě dělají vedení ECM <span>těžkou hlavu</span>

Ekonomika
6. 10. 2008 11:00
Největší akcionář ECM Milan Janků.
Největší akcionář ECM Milan Janků.

Největší akcionář ECM Milan Janků.Globální finanční krize má ničivý dopad na ruský developerský trh. Právě od ruských projektů si největší akcionář ECM Real Estates Milan Janků sliboval velké zisky. Nyní se může ruský trh stát pro společnost noční můrou.

Velké problémy, do kterých se dostává ruský trh s nemovitostmi, by na své kůži mohla značně pocítit také tuzemská developerská firma ECM Real Estate Investments, jejíž akcie se obchodují na pražské burze. ECM v současnosti pracuje na dvou významných projektech: obchodním centru v Rjazani (Ryazan Shopping Mall) a moskevském kancelářském centru East Point Office Park.

ČTĚTE TAKÉ: Americký trh si líže rány. Po nejhorším týdnu za sedm let

Rjazaňské potíže

Právě obchodní centrum v Rjazani u Moskvy mělo být vlajkovou lodí ECM na ruském trhu. ECM hodlá do centra investovat celkem 123 milionů eur, což v současnosti představuje částku okolo tří miliard korun. Největší akcionář ECM Milan Janků přitom na začátku září připustil, že firma teprve začala řešit, kde vezme na stavbu peníze.

Obchodní centrum v Rjazani u Moskvy.V současnosti tak firma financuje celý projekt sama. „Bankovní financování výstavby připravujeme na 2. čtvrtletí 2009," dodává ředitel vztahů s investory Jiří Kašek. Výstavba centra se přitom zadrhla a začíná se zpomalovat. „ECM si na začátku stanovila velmi ambiciózní časový plán realizace projektu, ale ten se v ruském prostředí ukázal jako příliš optimistický."

Kromě toho se rjazaňský projekt začíná prodražovat, protože ECM se dostala do konfliktu s hamburskou společností ECE Projektmanagement, která byla spoluinvestorem centra. Měla přitom na starosti především návrh celého stavby.

ČTĚTE TAKÉ: Hlavy Německa, Anglie, Francie a Itálie řeší krizi

Drahé urovnání

Obě strany se však po čase rozkmotřily. Výsledkem byl spor mezi německou firmou a ECM, který přišel developerskou společnost draho. ECE Projektmanagement totiž požadovala ke konci loňského roku podle interní zprávy ECM, kterou má redakce TÝDNE k dispozici, celkem 18,2 milionu eur (450 milionů korun). Patnáct milionů eur požadovala jako kompenzaci ušlého zisku a 3,2 miliony za odvedené služby.

 

Foto: Lucie Pařízková, ecm.cz 

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ