Domy na prodej
Česká spořitelna prodává nemovitosti za miliardy
16.08.2010 08:20
Česká spořitelna se snaží prodat prostřednictvím svých dvou uzavřených fondů rozsáhlý balík komerčních i rezidenčních nemovitostí v hodnotě několika miliard korun, včetně například sídla telekomunikačního operátora T-Mobile nebo pražského Office Parku Nové Butovice. Napsal to deník E15.
Deník píše, že fondy už oslovily s nabídkou investory, a to v situaci, kdy od začátku krize klesla hodnota nemovitostí zhruba o pětinu. Banka neuvedla, proč chce přesto prodávat, informuje E15.
"Tuto informaci nebudeme komentovat," sdělila mluvčí banky Kristýna Havligerová. E15 píše, že realitní fondy pořídily budovy těsně před krizí, tedy na cenovém vrcholu. Už během loňského roku Česká spořitelna odepsala ve svém účetnictví z hodnoty svých podílů v obou fondech 2,3 miliardy korun.
Miliardy sem, miliardy tam
V uvedené nabídce investorům je podle E15 celé portfolio kancelářských budov uzavřeného fondu Czech and Slovak Property Fund. Soubor čtyř administrativních komplexů v Praze dosahuje hodnoty kolem dvou a půl miliardy korun. Pátý kancelářský objekt, Stodůlky, prodal fond letos na jaře libereckému podnikateli Petru Turkovi za 250 milionů korun.
Podle správce aktiv tohoto fondu, kterým je společnost Czech and Slovak Investment Advisors, stojí za nabídkou některých nemovitostí k odprodeji vyhledávání vhodných příležitostí. "Důvodem není požadavek České spořitelny ani dalších investorů, kteří by chtěli uvolnit kapitál vázaný v našem fondu," tvrdí ředitel společnosti Lukáš Schirl. Možnost odprodeje celého balíku nemovitostí však připouští.
"Vedeme jednání o prodeji jednotlivých projektů. Připouštíme i prodej celého komerčního portfolia za předpokladu, že bude existovat poptávka po stabilním portfoliu diverzifikovaném mezi kancelářské a obchodní projekty v Česku i na Slovensku," uvedl Schirl.
Kde zůstaly velké plány
E15 připomíná, že před čtyřmi lety měl fond velké plány - na obou trzích chtěl investovat přes deset miliard korun. Kromě komerčních nemovitostí investuje CSPF také do rezidenčních projektů, nyní například do Rezidence Sacre Coeur na pražském Smíchově.
Druhý fond, CEE Property Development Portfolio, dává na trh také balík převážně kancelářských budov, například sídlo společnosti T-Mobile v pražských Roztylech či bytový a univerzitní areál Campus Park Stodůlky.
Původním správcem fondu byla společnost SG Asset Management, patřící do Sekyra Group. Od této developerské firmy, která se nyní zbavuje řady svých projektů, také často nakupovala dokončené nemovitosti.
E15 píše, že na seznamu nemovitostí k odprodeji figurují také bratislavské adresy. Mezi nimi je i pozemek pro druhou fázi převážně rezidenčního projektu Cubicon, jehož první etapu realizovala firma Sekyra Group.
Česká spořitelna není podle výroční zprávy většinovým vlastníkem zmíněných dvou fondů - v CPDP drží desetiprocentní a v CSPF dvacetiprocentní podíl. Podle hlasovacích práv je však většinovým vlastníkem jejich majetku. Spořitelna, podobně jako někteří developeři, založila pro realitní projekty uzavřené fondy. Ty mají výhodu, že z nich vlastník platí jen srážkovou daň 15 procent, nikoli daň z příjmu. Ministr financí Miroslav Kalousek nyní podle tisku zvažuje, že se daňová zátěž fondů zvýší.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.