Malý byznys
Živnostník roku: Peníze neřeším, mám jen potřebu to šířit dál
20.12.2011 13:30 Rozhovor
Letošní titul Živnostník roku 2011 získal David Vlk ze Zlínského kraje, když zvítězil v konkurenci 2313 přihlášených podnikatelů. Jádrem jeho podnikání je provozování sítě hudebních zkušeben po celé České a Slovenské republice. Své služby nabízí na serveru zkusebny.com. V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Vlk říká: "Všechny vydělané peníze dávám zpět do projektu, hlavně že roste a spojuje lidi."
Kdy jste s nápadem vytvořit síť zkušeben a postavit na tom byznys přišel? Jak se celý projekt rodil?
Původní myšlenka vznikla v roce 1994 v M-klubu v Uherském Hradišti, což byl klub mládeže a my jsme tam měli zkušebnu. Už tehdy jsem si říkal, že jednou by se mi něco takového líbilo provozovat. Pak jsem odešel studovat do Prahy a dva roky mi trvalo, než jsem v Praze našel zkušebnu. S kapelou jsem dosáhl určitých úspěchů, měli jsme tudíž zkušebnu a vybavení. Když kapela přerušila činnost, zůstala mi zkušebna a vybavení. Začal jsem to půjčovat kamarádům. Po asi dvou letech jsem zjistil, že s novou kapelou nemám kde hrát, moje zkušebna byla plná. Začal jsem hledat. Našel jsem prostory, které byly velké a drahé. Uvědomil jsem si ale, že pokud bych k těm kapelám, které u mne už zkoušely, ještě pár přidal a všichni bychom se podělili o náklady, mohlo by to fungovat. Byznys jsem z toho nikdy dělat nechtěl a také to ani byznys není. Není to zlatý důl. Snažím se držet ceny tak, aby projekt co nejvíce rostl a aby poskytoval stále více lidem stejně dobrou příležitost tvořit jako nám na začátku.
Kolik činily přibližně náklady na rozjezd podnikání?
Když jsem začínal, měl jsem asi čtyři tisíce korun. V průběhu let mohla celková investice dosáhnout asi čtyř milionů korun, což je asi o milion více, než to mohlo vydělat. My totiž všechny peníze, které se vydělají, hned zase dáváme zpět. Přesně to ani nevím, já peníze příliš neřeším, hlavní je, že to funguje a roste. Kdyby nám peníze nevycházely, asi bych to řešil, ale protože to je tak nějak akorát, nemám tu potřebu. Mám jen potřebu to šířit dál.
Kolik celkem máte zkušeben v ČR a na Slovensku? Hodláte dále expandovat, nebo se zaměřujete spíše na zkvalitnění služeb klientům?
Celkem asi padesát. Je ale důležité pochopit, že já jsem poskytovatelem sítě, zkušebny provozuje až na výjimky někdo jiný. Je to podobné jako jakákoliv jiná síť, například pod značkou čerpací stanice funguje více osob. My to neděláme jako klasickou franšízu s jasně danými pravidly, naším heslem je nejdřív něco udělat, a když se to udělá, tak to taky funguje. Teprve pak řešíme, kdo si co za co vezme.
Jak se snažíte propagovat? Umělci či kapely vám sami volají, nebo se naopak snažíte své služby aktivně nabízet?
My si inzerci neplatíme. Lidé si to řeknou. To, že nám lidé věří a fandí nám, se potvrdilo v soutěži Živnostník roku, kdy jsme dostali obrovský počet hlasů, prakticky jsme dostali hlas od každého, kdo u nás kdy byl. To je z marketingového hlediska nevídané, je to sen každého marketéra - stoprocentní loajalita klienta vůči značce.
Kolik zaměstnáváte lidí? Jak celý projekt vlastně funguje?
Nezaměstnávám nikoho. Přiděluji lidem jednotlivé projekty, oni tyto projekty samostatně realizují a podle toho, jak jsou úspěšní, se případně rozdělují peníze. My jsme nicméně až na výjimky zatím k rozdělování peněz nepřistoupili, protože si všichni uvědomujeme, že je nejprve třeba něco skutečně dokázat, postavit celý dům, a teprve pak budeme slavit.
Kolik si účtujete v průměru za pronájem zkušebny? Četl jsem, že je pronajímáte už od 15 korun na hodinu. Jaký je ekonomický výsledek?
Ceny jsou všude stejné, ve všech pobočkách naší sítě, a začínají na 15 korunách; nejvíce zaplatíte 250 korun za hodinu, a to v případě, že přijdete z ulice, zazvoníte, chcete okamžitě zkoušet ve špičkově vybavené zkušebně a zase odejdete, aniž se vás ptáme na cokoliv dalšího. Jinak platí pravidlo, že čím více hrajete, tím méně platíte. Ekonomický výsledek je z dlouhodobého hlediska ztráta, která je však samozřejmě způsobená především investicemi.
Kolik vám toto podnikání přibližně ročně vynáší? Jaký je obrat?
Já se na to takto nedívám. Ani v soutěži Živnostník roku se podle toho neposuzuje. V krajském kole jsem byl vybrán asi 14člennou porotou odborníků složených například z Hospodářské komory, CzechInvestu či řady jiných významných institucí. Následně pro nás hlasovalo několik tisíc lidí a údajně byl náš odstup od druhého v pořadí opravdu velký. Proto nemá smysl se bavit o stávajícím hospodářském výsledku. Vím, že projekt je dobrý, že roste, že to je názor odborníků i veřejnosti, že je oceňovaný, a proto vůbec nepochybuji o tom, že dobrá věc se nakonec v dobro zase obrátí - pokud si tedy mám myslet, že peníze nějaké dobro jsou. Já si to tak úplně nemyslím, já se snažím lidi spojovat a nevím o tom, že by peníze lidi spojovaly - nakonec každý závidí i charitám, když něco vyberou. Ale mám-li odpovídat na otázky tohoto typu, pak ano, vím, že projekt bude časem výdělečný, a to mi stačí, za předpokladu, že jsem prozatím schopen se držet kolem nuly nebo případnou ztrátu s pomocí ostatních pokrýt.
Na stránkách www.zkusebny.com máte poměrně slušný seznam předních českých zpěváků či kapel, které vaše zkušebny využívají. Na spolupráci s kým nejraději vzpomínáte a s kým to naopak nebylo ideální?
Vzpomínám rád na všechny a také věřím, že se k nám brzy zase vrátí.
Nabízíte i možnost nahrávky vlastního CD, disponujete tedy i nahrávacím studiem?
Celý náš projekt je vlastně o svépomoci mezi umělci. Ten má zkušebnu, ten má nahrávací studio, ten prodává nástroje. Abych byl přesný. Náš plný název je Music City Zkušebny.com. Když to rozklíčuji, tak zkušebny.com je síť, Music City místo, kam si chodíme pro nástroje, pokud chceme mít jistotu, že je dostaneme za ty nejlepší podmínky. Samotné zkušebny, server i obchod provozuje pokaždé někdo jiný. Já jsem něco jako vrchní pan výpravčí, který dává pozor na to, aby všechny mašinky věděly, kam mají jet, a nedošlo k žádné srážce. Právě to je naší obrovskou výhodou, protože náš projekt podporují i ti, kteří si jinak mezi sebou konkurují.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.