Nové protiruské sankce ze strany EU a USA se výrazněji české ekonomiky nedotknou. Shodli se na tom experti oslovení ČTK. Obory, kterých se sankce týkají, totiž podle nich nejsou pro vývoj tuzemské ekonomiky klíčové. Podle zástupců podnikatelů mohou být přímé dopady na podniky v řádech miliard až desítek miliard korun.
Hospodářské sankce EU se mají týkat přístupu na finanční trhy, obchodu se zbraněmi a dodávek vyspělých technologií pro ropný průmysl. Zasáhnout mají i obchod se zbožím dvojího určení pro civilní i vojenský sektor.
"Ministerstvo průmyslu a obchodu během vyjednávání především prosazovalo, aby sankce nedopadly na obchod s civilním zbožím a nebyly likvidační pro české firmy. Nové sankce by měly mít jen velmi omezený dopad na českou ekonomiku a my je budeme průběžně sledovat, analyzovat a vyhodnocovat," uvedlo ministerstvo.
Dopady nově zavedených sankcí by tuzemskou ekonomiku jako celek a její růst příliš neovlivnily, upozornila hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. "Sektory, které jsou embargem ohroženy, tedy například letectví, nejsou tahounem ekonomiky. Pokud nám ale pojede výroba aut, tak to ekonomika tolik nepozná," uvedla.
Dopad sankcí na nové obchodní případy do Ruska bude z pohledu státní pojišťovny EGAP pravděpodobně omezený. "Největším problémem mohou být sankce na vývoz zboží dvojího užití, které by mohlo být určené vojenskému koncovému uživateli v Rusku. Zde musíme počkat na zveřejnění kompletního textu a jasný právní výklad," uvedla mluvčí EGAP Hana Hikelová. Pojistná angažovanost EGAP v Rusku činí v současné době cca 59 mld. korun, loni pojistil export do Ruska v hodnotě cca 12 miliard Kč.
Svaz průmyslu a dopravy uvedl, že z pohledu makroekonomického nebudou mít sankce v této podobě výrazný dopad na celkový vývoj českého HDP. "Na druhé straně přímé dopady na podnikání řady firem by se mohly pohybovat v řádech miliard až desítek miliard korun," uvedl viceprezident svazu Radek Špicar.
Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vláda zatím nemá odhady, jaký konkrétní dopad budou mít nové sankce na české firmy. Bude podle něj velmi záležet na odpovědi, kterou na přijatá opatření zvolí Rusko. "Protože tu nikdo nezná, tak není možné kalkulovat ty důsledky," řekl ministr.
"Jediné sankce, které dávají smysl, jsou sankce na dovoz, ale řada zemí EU (včetně nás) je příliš na dovozu (hlavně plynu) na Rusku závislá. Ve skutečnosti si EU vytvořila sankce vůči sobě," řekl prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek. Nyní se podle něj dá očekávat do budoucna tlak americké administrativy na EU, aby sankce zpřísňovala.
"Při jednání o podobě nových sankcí postupovali zástupci ČR tak, aby pomohli udržet jednotný postup celé EU vůči Rusku a současně ochránili co nejvíce tuzemskou ekonomiku a pracovní místa. Je dobře, že sankce nemají plošný hospodářský charakter a cílí na omezený okruh oblastí," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.
Asociace krajů žádá vládu o zpracovaní dopadové studie na průmysl a ekonomiku země i jednotlivých regionů včetně cestovního ruchu a lázeňství. Pokud budou sankce dlouhodobé nebo rozšířené, bude chtít jednat s vládou, firmami a odbory o kompenzačních opatřeních, uvedla AK v tiskové zprávě.
Vývoz tuzemských firem do Ruska dosáhl podle ČSÚ od letošního ledna do května 46,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta méně.