Sklářská a porcelánová uskupení Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus prožívají klinickou smrt. Bankrot se jeví jako nevyhnutelný. Zhruba sedm tisíc lidí neprožívá příjemné časy.
Obrovské dluhy v řádu miliard korun, platební neschopnost, propad prodejů, tisíce ohrožených pracovních míst, rozvrat tradičních českých odvětví. Taková je současná realita skupiny, do níž patří slavné sklárny a porcelánky jako Crystalex, Sklárny Kavalier, Sklo Bohemia, Sklárny Bohemia, Karlovarský porcelán a Concordia.
Za současným stavem stojí především dvojice Radovan Květ, jemuž bude ve čtvrtek padesát, a o šest let mladší Jan Souček. Oba se přecenili a nezvládli řízení konglomerátu zastřešeného společnostmi Porcela Plus a Bohemia Crystalex Trading. V první z nich společně drží třicet pět procent a ve druhé padesát.
Květ se Součkem byli významně svázáni se starými strukturami Občanské demokratické strany z éry Václava Klause a někdejší IPB. Dnes představují jedny z posledních ekonomicky živořících dinosaurů z dob, kdy české ekonomice tato banka vládla. Ke cti jim slouží, že dokázali ze skupiny vytlačit osoby, jako jsou Antonín Charouz nebo Ivan Zach.
TÝDEN na neudržitelnou pozici skupin Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus v minulých letech často upozorňoval. Za posledních pět až šest let osmička firem dosáhla souhrnné ztráty ve výši kolem dvou a půl miliardy korun. Například Bohemia Crystalex Trading měla v loňském roce obrat kolem pěti a půl miliardy korun a vykázala ztrátu 224 milionů. Porcela Plus dosáhla obratu 1,7 miliardy a prodělala 177 milionů.
Květ se Součkem, hlavní postavy konglomerátu, měli vždy dlouhé prsty. O samotný byznys se sklem a porcelánem se nijak usilovně nestarali. Naposledy vymysleli, že obrovské dluhy a tisíce vystresovaných a zmatených zaměstnanců hodí na hrb státu. Celkem výstižně jejich počínání charakterizuje výrok jednoho z úředníků z ministerstva financí, který se objevil v pátečních Hospodářských novinách. „Pánové si podnikali v hotelu a na golfu a o dluhy se nestarali. Teď za ně dluhy platit nebudeme."
Onen úředník však zapomněl dodat, že zodpovědnost státu za současný stav je mnohem větší, než by se mohlo zdát. Kontroluje šedesát pět procent Porcely Plus a téměř polovinu Bohemia Crystalex Tradingu. I on tedy vlastně nadělal miliardové dluhy. Zodpovědnost nese především Kalouskovo ministerstvo financí. Jako nepřímý vlastník selhalo a podílelo se na promrhání mnohamiliardových hodnot. Značnou vinu nese i věřitelská ČSOB, která v podnicích zastupovala zájmy státu. Dlouhá léta tvrdila, že je s prací Květa a Součka spokojena.
Někdy předloni už byli oba tak strhaní, že si najali manažera záchranáře. Do oka jim padl Ivan Konečný, jenž do té doby prodával kopírky. Složitý byznys se sklem a porcelánem byl ale nad jeho síly a možnosti.
Nyní budou moci Souček s Květem zaplout do zázemí Grandhotelu Pupp, jehož jsou skutečnými vlastníky. Luxusní karlovarská ubytovna je místo, které jim přesně padne.
Foto: Petra Mášová, Tomáš Nosil, archiv Týdne