Soud zamítl odvolání Microsoftu proti pokutě
17.09.2007 10:24
Evropský soud první instance zamítl odvolání americké společnosti Microsoft proti rekordní pokutě 497 milionů eur, tedy zhruba 13,6 miliardy korun. Tu mu v roce 2004 vyměřila za porušení hospodářské soutěže Evropská komise, protože firma údajně neférově vytlačovala z trhu výrobce audiovizuálního softwaru.
Microsoft se může proti rozhodnutí soudu odvolat k Evropskému soudnímu dvoru, což je nejvyšší soud EU. Na své rozhodnutí má lhůtu dvou měsíců a deseti dnů. Evropská komise v první reakci uvedla, že rozhodnutí vítá, podrobněji se ale vyjádří později.
Hlavní právní zástupce Microsoftu Brad Smith již před časem řekl, že potvrzení pokuty by mohlo znamenat přelom v celém průmyslu a podle něj by mohlo mít vliv především na inovace v sektoru informačních technologií. V prohlášení, které učinil po vynesení rozsudku, však uvedl, že společnost se ještě nerozhodla, jaké učiní další právní kroky.
Stále tak nepadlo rozhodnutí, zda se vůbec odvolá. Právní oddělení Microsoftu si podle Smithe bude muset nejdříve přečíst celé rozhodnutí, které má asi 200 stránek.
Evropský soud první instance dal ve svém verdiktu v drtivé většině bodů za pravdu Bruselu. Zrušil pouze jediné nařízení komise, které ustavovalo nezávislého kurátora, jenž měl dohlížet na chování Microsoftu. Soud zároveň americké společnosti nařídil zaplatit zhruba 80 procent nákladů Evropské komise na soudní proces. Platbě se ale nevyhne ani komise, která musí rovněž zaplatit menší část nákladů softwarového giganta.
Celý případ je jedním z nejdůležitějších v historii Evropské unie. Dnešní rozhodnutí může mít dopad na celý sektor informačních technologií. Evropská komise totiž v podstatě Microsoftu nařídila, aby sdílel část zdrojového kódu svého operačního systému Windows se svými konkurenty, přestože jde o jeho vynález.
Komisi se zejména nelíbilo, že operační systém Microsoftu v sobě nese i softwarový přehrávač multimédií Windows Media Player. To údajně poškozuje ostatní firmy na trhu, mezi než patří například společnost RealNetworks, která produkuje přehrávač Real Player. Svůj přehrávač pod názvem QuickTime Player má i firma Apple.
Operační systém Windows, který využívá více než 95 procent osobních počítačů na světě, dával podle rozhodnutí komise z roku 2004 příliš málo prostoru pro produkty od jiných softwarových výrobců.
Nejde o jedinou pokutu, kterou Evropská komise Microsoftu udělila. Microsoft se sice snažil s komisí po první pokutě spolupracovat, ale ta nebyla s předloženou dokumentací spokojena a loni v červenci podnik pokutovala 281 miliony eur za to, že se nepodřídil původnímu nařízení.
Ilustrační foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.