Kvůli úbytku domácích konzumentů se bavorské pivovary stále více zaměřují na české pivaře, u nichž díky dlouhodobě vysoké konzumaci piva na hlavu cítí velký potenciál. Ze zahraničních návštěvníků středních a menších pivovarů i pivnic tvoří nyní Češi nejvyšší podíl, a to více než 20 procent. Informaci sdělila Theresa Schmidová, marketingová ředitelka středního pivovaru Kuchlbauer z Abensbergu, při prezentaci v Plzni.
Rodinný pivovar s roční výrobou sto tisíc hektolitrů nabízí zákazníkům i stálou expozici rakouského umělce Friedensreicha Hundertwassera, jenž navrhl symbol pivovaru - 35 metrů vysokou věž, která tam stojí od roku 2010. "Díky tomu zvyšujeme prodeje, i když spotřeba piva v Bavorsku klesá," uvedla Schmidová. Bavorsko, kde sídlí polovina z 1400 německých pivovarů, přitom v minulosti vévodilo světu největší spotřebou, vyšší než v Česku, které nyní vede se zhruba 140 litry piva na hlavu.
Podle Schmidové se lidé v Bavorsku více orientují na regionální nápoje než na světově známé velké značky. "Bavoři jsou zvyklí na své chutě a navíc jsou velcí patrioti, a proto se k nám jen málo piv importuje. Ani levnější česká piva (zhruba o polovinu) by tu neuspěla," uvedla. Oproti Čechům, kteří v posledních letech opouštěli hospody, fungují bavorské pivnice stále jako místa setkávání.
Rodinný pivovar s tradicí od roku 1300 je v trojúhelníku mezi Mnichovem, Řeznem a Ingolstadtem.