Brazilský boháč Jorge Paulo Lemann (76) řídí největší spojení pivovarů v historii. A to sám pivo nepije. Důležitější než chutný mok je pro něho dobrý obchod.
Už jen souhlas regulátorů chybí k tomu, aby Jorge Paulo Lemann posílil svou pozici nejmocnějšího pivovarníka světa. Světová pivovarská jednička AB Inbev, ve které je největším individuálním akcionářem, kupuje za více než 2,5 bilionu korun dalšího velikána SABMiller, jenž v Česku vlastní Plzeňský Prazdroj.
Sám Lemann přitom pivo nepije, dává přednost minerálkám. Možná i proto je mu tak trochu jedno, jak jeho výrobky chutnají. I v USA si spotřebitelé zvyklí na tamní "pivní limonády" stěžují na produkci AB Inbev, že je jaksi vodová. A koncern platí miliony zklamaným pijanům, kteří zjistili, že pivo "pocházející z Německa" (jako značka Beck) není importované, ale vyrábí se v USA.
Abstinentova touha vládnout světu piva není jediným Lehmannovým paradoxem. S majetkem 26,6 miliardy dolarů je nejbohatším Brazilcem, ale žije ve Švýcarsku. Nedá dopustit na zdravou stravu, ale koupil si podíl ve společnosti Restaurant Brands International, kam spadá i řetězec rychlého občerstvení Burger King. Mimochodem - první hamburger ochutnal až po akvizici firmy před pěti lety. Prý si pak postěžoval, že je zbytečně velký.
Podobně jako na burgery se Lemann dívá i na náklady firem. Spolu s partnery Marcelem Herrmannem Tellesem a Carlosem Albertem Sicupirou z fondu 3G Capital, přes který vlastní i AB Inbev, se extrémně soustředí na efektivitu. "Náklady jsou jako nehty, musíte je neustále stříhat," říkává prý s oblibou Sicupira.
Investoři to ukázali prakticky s každou značkou, kterou koupili. Zmiňovaný Burger King se například transformoval ve franšízovou společnost a z nákladů firmy tak zmizely účty na modernizaci restaurací i 28 tisíc zaměstnanců.
* Kterým dalším firmám Lemann "ostříhal nehty"?
* Jaké má další plány?
* Co dalo Lemannovi do života nejvíce?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY SE DOZVÍTE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 2. LISTOPADU 2015.