Událost roku
V letošním roce se rozpadl podnikatelský klan Komárků
26.12.2010 09:55 Původní zpráva
Nejznámější podnikatelský klan v České republice se v minulém roce rozpadl na dvě části. Po téměř dvaceti letech se rozešly cesty Karla Komárka staršího a jeho syna Karla, kteří byli hlavními strůjci skupiny KKCG.
Oba Karlové Komárkové zahájili budování impéria KKCG v začátku divokých 90. let, když začali skupovat od obcí akcie plynárenských společností. Letos se však skupina KKCG rozpadla na dvě části, čímž se sága moravských naftařů naplnila.
Karel Komárek mladší v rámci rozdělení majetku ovládl ropnou a plynárenskou část skupiny, což představuje zejména Moravské naftové doly a dále ropná pole v Rusku či těžební licence v Severním moři a Pákistánu. Zároveň si ponechá cestovní kancelář Fischer a vydavatelství Stanford, podíl ve Vítkovicích a další majetek. Finanční skupina Atlantik připadla rovněž Karlovi mladšímu, který ji však obratem prodal skupině J&T.
Zbytek rodiny - sestra Jitka, Karel Komárek starší a jeho bratr František - pak získal strojírenskou odnož KKCG, což představují firmy Bonatrans Group, ŽDB Group a Kovosvit Mas. Strojírenskou část budou tři členové rodiny Komárkových kontrolovat přes maltskou společnost Bonatrans Group Holding. Tato velká trojka ještě Komárkovi mladšímu doplatí několik miliard korun.
Rozdělení přitom neprobíhalo rozhodně v klidu, protože na ropnou část si dělal zálusk Karel Komárek starší. Ten se dokonce snažil dostat společnosti z energetické odnože pod svou kontrolu. Tu si však nakonec udržel jeho syn, zřejmě i kvůli tomu, že byl největším akcionářem v celé skupině. Karlové Komárkové se tak nakonec rozešli ve zlém.
Nekonečné právní bitvy
Za rozpadem mocné podnikatelské skupiny stály nekonečné soudní spory především se společnostmi Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a E.ON Ruhrgas, s nimiž se skupina KKCG soudila o Moravské naftové doly, Europgas a SPP Bohemia.
Celkem soudy projednávaly přes sto žalob a Komárkovi kvůli tomu zaměstnávali armádu špičkových - a podle toho placených - právníků. Na právní bitvy měli členové rodiny Komárkových rozdílné názory.
Karel Komárek starší se chtěl soudit dále, přestože soudní bitvy komplikovaly rozvoj firem, jeho syn ale chtěl rozepře ukončit a začít se věnovat byznysu. Kvůli přím totiž soudy zablokovaly nakládání s majetkem firem, což bránilo jejich rozvoji. Rozepře ohledně řešení sporů s E.ON Ruhrgas a SPP vedly nakonec až k rozpadu rodinného impéria KKCG.
Nebyla to ale jediná příčina, proč skončil pohádkový příběh hodonínských Ewingů. Rozdílné názory totiž panovaly mezi oběma Karly Komárky už čtyři roky. Byl to přitom právě tandem Karlů, kdo se nejvíce zasloužil o vznik rodinného impéria.
Skupina získala v 90. letech významné podíly v distribučních firmách Severomoravská plynárenská, Východočeská plynárenská a Jihomoravská plynárenská. A zejména se jim podařilo společně s SPP ovládnout Moravské naftové doly. Říši KKCG budovali členové rodiny téměř dvacet let. Skupina skončila stejně jako celá řada dalších skutečných i podnikatelských impérií v historii - zničily ji vnitřní třenice.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.