Americký Senát schválil <span>838 miliard dolarů</span> proti krizi

Ekonomika
10. 2. 2009 22:05
Geithnerovu plánu investoři příliš nevěří.
Geithnerovu plánu investoři příliš nevěří.

Geithnerovu plánu investoři příliš nevěří.Spojené státy v úterý udělaly další významné kroky v řešení finanční krize a snaze zvládnout hospodářský propad. Ministr financí Timothy Geithner představil pozměněný plán na stabilizaci finančního sektoru a Senát schválil svou verzi plánu na oživení ekonomiky za 838 miliard dolarů.

Americký prezident Barack Obama v pondělí večer na své první oficiální tiskové konferenci prohlásil, že americké hospodářství může nyní zachránit jen vláda. Obama vyzval Kongres, aby přijal jeho plán na podporu ekonomiky, a varoval, že bez něj nastane "katastrofa".

ČTĚTE TAKÉ: USA: nezaměstnanost už vyskočila na 7,6 procenta

Ministr Geithner představil plán, jak naložit se zbylými 350 miliardy dolarů (7,7 bilionu Kč) z loňského balíku 700 miliard ke stabilizaci finančního sektoru. Vláda chce těmito penězi mobilizovat více než bilion dolarů na úvěry a s pomocí soukromého sektoru očistit bilance finančních společností od "toxických" aktiv v hodnotě až 500 miliard dolarů.

Pro finanční trhy však byl Geithnerův plán "propadákem", protože stále nijak neřeší konkrétní podrobnosti nakládání se špatnými aktivy z hypoteční krize. Trhy nabyly dojmu, že plán nebude na zastavení úvěrové krize stačit a newyorský akciový index Dow Jones ve druhé polovině obchodování kvůli tomu ztrácel již přes čtyři procenta.

Podrobnosti oznámí vláda až příští týden

Barack Obama: americké hospodářství může zachránit jen vláda.Klíčovou částí pozměněného programu, přejmenovaného na Plán finanční stability, bude založení investičního fondu na bázi partnerství veřejného a soukromého sektoru. Fond dostane od vlády 100 miliard dolarů a bude vykupovat od finančních společností problematická aktiva, která ochromují jejich bilance a znemožňují jim poskytovat nové úvěry. Konkrétní podrobnosti však chce vláda oznámit až v příštích týdnech.

Kromě pomoci bankám a finančním společnostem se plán zaměřuje na opětné rozpohybování trhu půjček pro spotřebitele a firmy, který chce vláda podpořit částkou 100 miliard dolarů. Tyto peníze rozšíří již platný program centrální banky (Fed) a měly by zajistit úvěry v celkové sumě kolem bilionu dolarů. Dalších 100 miliard dolarů půjde na novou fázi rekapitalizace bank a 50 miliard vláda poskytne na pomoc ohroženým vlastníkům domů.

Americký Senát v úterý schválil plán, který by měl do ekonomiky napumpovat navíc 838 miliard dolarů. Plán založený hlavně na dodatečných vládních výdajích má podle představ vlády prezidenta Baracka Obamy vytáhnout největší ekonomiku světa z nynější hluboké recese. Senát se nyní bude muset dohodnout na jednotné verzi plánu se Sněmovnou reprezentantů, která schválila obdobný "balíček" ve výši 819 miliard dolarů.

Americká ekonomika nyní prochází silnou recesí, kterou charakterizuje rychlý úbytek pracovních příležitostí. Jen v lednu zaniklo zhruba 598 tisíc míst, což bylo nejvíce od roku 1974. Míra nezaměstnanosti vystoupila na 7,6 procenta a podle některých ekonomů se může vyšplhat nad deset procent.

Foto: ČTK, Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Chyby v daňovém přiznání? Dají se opravit, ale pozor na termíny a skrytá rizika

Ekonomika
9. 5. 2025

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ