Argentina diskriminovala věřitele, kteří v roce 2005 a 2010 odmítli přistoupit na její podmínky restrukturalizace státního dluhu. Rozhodl tak americký odvolací soud. Jeho verdikt se vztahuje k masivnímu státnímu bankrotu, který Argentina vyhlásila v roce 2002. Země tehdy nedokázala řádně proplatit dluhopisy za zhruba 100 miliard dolarů (asi 1,9 bilionu Kč v dnešním kurzu).
Tříčlenný tribunál odvolacího soudu na Manhattanu tak podpořil verdikt soudu nižší instance, jehož soudce Thomas Griesa letos v únoru Argentině nařídil, aby k věřitelům přistupovala rovnoprávně. K tomu se prý zavázala, když dluhopisy emitovala.
Cena globálních dluhopisů argentinské vlády se splatností v roce 2017 na mimoburzovním trhu v Buenos Aires podle agentury Reuters po verdiktu soudu spadla o více než 13 procent na 87.50 USD. Verdikt soudu může zbrzdit snahu Argentiny plně s z bankrotu zotavit a vrátit se na kapitálové trhy. Od vyhlášení bankrotu si tam Argentina půjčovat nemůže.
"Není možné, aby nějaká země restrukturalizovala dluh a přitom byla chráněna před soudním sporem, ledaže se zaštítí svrchovanou imunitou," řekla profesorka práva na Americké univerzitě ve Washingtonu Anna Gelpernová, která se specializuje na mezinárodní kapitálové trhy. "Zdá se, že ochranný štít Argentiny má trhliny a tento verdikt signalizuje, že podobnou trhlinu teď může mít štít každé země," dodala.
Na Argentinu si stěžovalo několik finančních společností, včetně NML Capital ze skupiny Elliott Management, nebo fondy skupiny Aurelius Capital Management. Ty měly dluhopisy za 1,4 miliardy dolarů.
Rozhodnutí soudu může zkřížit plány i dalším zemím, nejen Argentině, pokud se budou chtít snadno vyvázat z povinností vůči věřitelům. S původním verdiktem soudce Griesy ale nebyla spokojena ani americká vláda, která uvedla, že verdikt by mohl ohrozit její snahu dohodnout s ostatními zeměmi postup, jak se vymanit z případné dluhové krize.
Odvolací soud přitom odmítl varování právních zástupců Argentiny, kteří tvrdí, že verdikt soudu vyvolá jen další spory. Ohrozit by to prý mohlo i další země, včetně zadlužených členů eurozóny. Jeden z advokátů Argentiny v této souvislosti jmenoval Řecko, Irsko, Itálii a Španělsko.
Argentina diskriminovala věřitele, rozhodl soud v USA
Ekonomika
26. 10. 2012 19:50Argentinská vlajka.
Autor: ČTK Foto: Profimedia