Nezaměstnanost způsobená hospodářskou krizí postihuje ve Spojených státech nejhůř dvacátníky a třicátníky. Vyplývá to ze zveřejněného výzkumu organizace Pew Research Center. Jen 54,3 procenta Američanů ve věku do 25 let pracuje, což je nejnižší podíl od konce druhé světové války.
"Ještě to nevíte. Ale jste generace Ninja," uvedl svou přednášku pro studenty dravý finančník Gordon Gekko v pokračování kultovního filmu burziánů Wall Street 2. Název generace NINJA je přitom zkratkou anglického úsloví No Income, No Job, No Assets, což znamená: nemáte příjem, nemáte práci, nemáte majetek.
Michael Douglas, který Gekka ztělesňoval i ve filmu Olivera Stonea z roku 1987, tak příhodně charakterizoval nastupující generaci nejen ve Spojených státech.
Výzkum rovněž ukázal, že mezi Američany ve věku 18 až 24 let dosahuje míra nezaměstnanosti 16,3 procenta, tedy přibližně dvojnásobek proti celkové míře nezaměstnanosti ve všech věkových skupinách. Mezi muži ve věku 25 až 34 let pak 19 procent nemá práci ani nestuduje. Před vypuknutím recese to bylo o pět procentních bodů méně.
Podle výzkumu situaci mladých Američanů zhoršuje i skutečnost, že se jejich platy snížily. Medián týdenního výdělku mezi dvacátníky a třicátníky je nyní 448 dolarů (8500 korun), což je o šest procent méně než v roce 2007.
Pokles byl podle Pew Research Center způsoben tím, že pro zaměstnavatele je jednodušší snížit nástupní platy než snižovat mzdy svých zkušenějších zaměstnanců.
I přes složitější situaci na trhu práce ale mladí Američané zůstávají optimističtí ohledně své budoucnosti. Jen devět procent si jich myslí, že nikdy nezískají dost peněz, aby mohli žít podle svých představ. Ve věkové skupině nad 35 let tento názor zastává 28 procent lidí.
Problém vysoké nezaměstnanosti mladých lidí se týká i Evropy. Ve Španělsku loni dosahovala míra nezaměstnanosti mezi mládeží až 40 procent. V Česku se za rok 2010 pohybovala kolem 18 procent.