Britská libra se v obavách z možných dopadů vystoupení Británie z Evropské unie propadla vůči dolaru na nové minimum za 31 let. Sestoupila tak pod úroveň, na niž klesla po červnovém referendu, ve kterém se britští voliči vyslovili pro odchod z evropského bloku.
Anketa:
Má po brexitu následovat i czexit - tedy odchod České republiky ze struktur Evropské unie?
- Rozhodně ano. 33%
- Určitě ne. 33%
- Je mi to lhostejné. 33%
Libra dopoledne oslabila o více než půl procenta na 1,2757 amerického dolaru, nejníže od června 1985.
Už v pondělí její kurz klesl o 1,3 procenta na minimum od začátku července a do blízkosti jedenatřicetiletého minima 1,2796 dolaru, kam sestoupil ve dnech po referendu.
Od hlasování libra na dolar ztrácí asi 15 procent, uvedla agentura Reuters.
Libra od pondělka reaguje na nedělní prohlášení britské premiérky Theresy Mayové, podle které Británie formálně zahájí proces odchodu z Evropské unie nejpozději do konce března příštího roku. Mnozí investoři se obávají, že vláda směřuje k takzvanému "tvrdému brexitu", kdy by Británie opustila jednotný trh EU, aby si uchovala kontrolu nad imigrací. To by mohlo vyvolat odchod řady bank z Londýna a podkopat obchodní vztahy s Evropskou unií.
Mayová chce do března aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy, čímž zahájí rozhovory o vystoupení z EU. Ty budou trvat minimálně dva roky. Britský ministr financí Philip Hammond v pondělí upozornil, že britská ekonomika bude během rozhovorů čelit otřesům a že ji zřejmě čeká několikaleté období nejistoty.