Britská vláda napumpuje <span>37 miliard liber</span> do bank

Ekonomika
13. 10. 2008 12:14
Stát investuje do HBOS a Lloyds TBS 17 miliard liber.
Stát investuje do HBOS a Lloyds TBS 17 miliard liber.
Stát investuje do HBOS a Lloyds TBS 17 miliard liber.Británie vloží až 37 miliard liber (1,17 bilionu korun) do tří ohrožených bank Royal Bank of Scotland, HBOS a Lloyds TSB. Oznámilo to dnes britské ministerstvo financí. Po oznámení plánu londýnská burza mírně stoupla.

Záměr, který vychází ze záchranného plánu oznámeného minulý týden, má stabilizovat situaci v britském finančním sektoru. Povede také k tomu, že stát se stane v těchto bankách největším akcionářem a v případě RBS zřejmě i většinovým. "Podnikli jsme dnes bezprecedentní kroky, které jsou nezbytné k obnovení důvěry ve finanční systém," prohlásil britský premiér Gordon Brown.

RBS oznámila, že zvýší svůj kapitál o 20 miliard liber. Z toho vláda koupí přímo za pět miliard preferenční akcie a za akcie za dalších 15 miliard se zaručí a ponechá si je, pokud nenajdou kupce.

ČTĚTE TAKÉ: Británie napumpuje do bank padesát miliard liber

Dalších 17 miliard liber stát investuje do HBOS a Lloyds TSB. Obě banky se na celé operaci budou podílet až budou sloučeny, uvedlo ministerstvo. HBOS se dostala do potíží již dříve a v polovině září vláda napomohla k jejímu sloučení s Lloyds. Celý projekt se v posledních dnech zpomalil, ale obě banky tvrdí, že se na něm nic nemění.

Banka Barclays, která měla původně také využít vládní nabídky, nakonec oznámila, že posílí svůj kapitál o 6,5 miliardy liber bez pomoci státu. Barclays ale nebude vyplácet dividendy za druhé pololetí letošního roku, a chce tak ušetřit dvě miliardy liber.

Royal Bank of ScotlandO víkendu se v britských médiích spekulovalo o tom, že výjimečný zásah státu do bankovního sektoru povede k přerušení obchodů na burze. Londýnská burza však dnes ráno otevřela a index FTSE zatím posílil o šest procent.

Podle BBC by plán, o němž vedení bank a zástupci vlády jednali celou noc, měl vést k tomu, že stát bude mít v RBS 60 procent a ve sloučené Lloyds TSB a HBOS až 40 procent.

Vláda dnes také ujišťovala, že stát se nemíní stát trvalým investorem v britských bankách a postupně se chce svého podílu zbavovat. "Až akcie prodáme, daňoví poplatníci dostanou tyto investice zpět se ziskem," prohlásil ministr financí Alistair Darling.

"Dali bychom přednost tomu, kdyby do hry vstoupili další investoři, ale je správné, aby vláda byla v poslední instanci připravena podniknout všechno potřebné," řekl Brown. "V době nejistoty musíme být zárukou stability," dodal k úloze vlády v nynější krizi.
Stejně tak není stanoven žádný mechanismus, jakým by se stát podílel na rozhodování o investicích bank. Nicméně budeme mít své lidi ve správních radách, řekl Darling.

K TÉMATU: Německo se chystá utopit v bankách až 400 miliard eur

Premiér Brown na tiskové konferenci po oznámení plánu zdůrazňoval, že jde o globální krizi, která se v různé míře týká každé země a kterou je třeba řešit globálně. "Myslím, že jen globálními kroky můžeme plně obnovit nezbytnou důvěru v mezinárodní finanční pořádek," dodal s tím, že Británii bude následovat v příštích dnech řada dalších vlád.

Vláda také spojila pomoc bankám s řadou podmínek, které se týkají například odměn vedení bank. Letos by si například neměli členové správních rad vyplácet odměny v hotovosti. Banky se také mají soustředit na úvěry malým firmám i majitelům domů a pomáhat lidem, kteří mají potíže se splácením hypoték.

Šéf RBS Fred Goodwin dnes podle předpokladů odstoupil a nahradí ho Stephen Hester z investiční firmy British Land.

Britská vláda ve středu minulý týden zveřejnila záchranný plán, v jehož rámci vyčlenila na podíly v ohrožených bankách 50 miliard liber. Na 200 miliard liber zvýšila fond, který má centrální banka k dispozici pro krátkodobé půjčky, a 250 miliard určila na záruky mezibankovních půjček během tří let.

Foto: Reuters, AP
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ