Britská vláda varuje před brexitem, zhoršila výhled ekonomiky

Ekonomika
16. 3. 2016 18:10
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Britská ekonomika si letos povede hůř, než vláda očekávala. Při středeční prezentaci rozpočtu to v parlamentu avizoval ministr financí George Osborne. Zvýší se i poměr veřejného dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP), takže se vládě nepodaří splnit závazek, že nejméně do roku 2020 bude tento ukazatel klesat. Vláda také výrazně zhoršila výhled růstu ekonomiky a Osborne varoval před negativními dopady, které by mohl vyvolat odchod Británie z Evropské unie.

HDP ostrovního království by měl podle nejnovější prognózy v letošním roce stoupnout o dvě procenta. Předchozí výhled z loňského listopadu přitom letošní tempo růstu odhadoval na 2,4 procenta. Odhad na příští rok vláda snížila na 2,2 procenta z dříve předpokládaných 2,5 procenta. Osborne poukázal na nízký růst produktivity, slabé vyhlídky světové ekonomiky i na výkyvy na finančních trzích, které byly důvodem ke zhoršení prognózy.

Britský ministr financí George Osborne."Vzniká tak nebezpečná směs rizik," upozornil ministr. Řekl také, že nové hospodářské prognózy jsou založeny na předpokladu, že Britové se v červnovém referendu rozhodnou pro setrvání v Evropské unii.

Osborne loni slíbil, že do fiskálního roku 2019/2020 se rozpočet dostane do přebytku a sníží se dluh veřejného sektoru v poměru k HDP. Výhled globální ekonomiky se ale od listopadu zhoršil. Dluh tak má ve fiskálním roce 2016/2017 činil 82,6 procenta. Osborne však potvrdil, že do fiskálního roku 2019/20 zadlužení klesne na 77,2 procenta a rozpočet se dostane do přebytku 0,5 procenta HDP. Představil však novou část mimořádných výdajových škrtů do roku 2020 v celkové výši 3,5 miliardy liber.

Británie také sníží daň z příjmů právnických osob a zvýší limit, od kterého platí daně drobní podnikatelé. Firemní daň se má do dubna 2020 snížit postupně až na 17 procent z nynějších 20 procent. Ušetří i zaměstnanci, protože vláda zvýšila částku ročního nezdanitelného příjmu i částku ročního příjmu, na kterou se bude vztahovat nejvyšší sazba daně.

Kvůli vysoké dětské obezitě vláda rovněž hodlá zavést daň ze sladkých nealkoholických nápojů. Příjmy z této daně pak půjdou na financování sportovních aktivit ve školách. Daň bude zavedena v příštích dvou letech, aby firmy měly dostatek času přizpůsobit se novým požadavkům a případně snížit obsah cukru v nápojích.

Kvůli nízkým cenám ropy vláda podpoří také domácí ropný průmysl a sníží daně energetickým firmám, které těží z polí v britských vodách Severního moře.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PA, Niall Carson, ABACA/AA

Další čtení

Pražské služby postavily parkoviště z hmoty vznikající při spalování odpadu

Ekonomika
29. 4. 2025

Adidas výrazně navýšil zisk na 428 miliard eur, výhled nezlepší kvůli clům

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

Chcete jistotu? Investujte do zlata. Za 25 let stoupla jeho cena o tisíc procent

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ