Přebytek zemního plynu těženého z břidlicových nalezišť snížil ceny elektrické energie v americkém energetickém průmyslu o 50 procent a osekal investice do nákladnějších zdrojů energie.
Nadbytek nových dodávek plynu učinil ze zemního plynu nejlevnější alternativu výroby energie. Největší producent větrné energie ve Spojených státech NextEra Energy kvůli tomu dokonce zmrazil plány na výstavbu nových větrných farem a společnost Exelon Corpation odvolala záměry na dostavbu dvou jaderných elektráren.
Michiganská CMS Energy Group pak zrušila projekt dvou miliardové uhelné elektrárny, přičemž důvodem rozhodnutí bylo, že "v době nízkých cen zemního plynu, které jsou následkem expanze dodávek plynu z břidlic, je projekt finančně neživotný".
Ceny elektřiny, které kopírují trh cen zemního plynu, spadly od roku 2008 o víc než padesát procent, přičemž zhruba desetiprocentní propad připadá na poslední čtvrtletí roku 2011. Vyplývá to ze zprávy společnosti Financial Services Standard & Poor's, kterou cituje agentura Bloomberg. Ceny na největším velkoobchodním trhu ve Společných státech - PJM Interconnection - spadly v prosinci 2011 na zhruba 39 dolarů za megawatthodinu z 87 dolarů v posledním čtvrtletí roku 2008.
Tenčí se kvůli tomu i zisky výrobců elektrické energie, neboť ceny elektřiny jsou historicky na ceny zemního plynu navázány. Kvůli smršťujícím se ziskům proto může mnoho výrobců odložit nebo uplně opustit projekty uhelných, jaderných či větrných elektráren. Tato rozhodnutí by podle Marka Puitta, který ve Spojených státech působí jako nezávislý konzultant v energetice, mohla odsunout čistější zdroje energie na druhou kolej a výrazně formovat podobu odvětví v příštích desetiletích.