Americká centrální banka (Fed) se rozhodla začít omezovat svá štědrá opatření na podporu hospodářského růstu Spojených států. Banka ve středu oznámila, že od ledna sníží nákupy dluhopisů v průměru o deset miliard na 75 miliard dolarů (1,5 bilionu korun) měsíčně. Naznačila však, že klíčová úroková sazba zůstane na nízké úrovni déle, než Fed dosud sliboval. Akcie, kurz dolaru i cena zlata se po zprávě vydaly vzhůru.
Banka rozhodnutí omezit nákupy dluhopisů zdůvodnila zlepšujícími se podmínkami na trhu práce. Rozhodnutí je překvapivé pro mnoho investorů, kteří s tímto krokem počítali až příští rok. Potvrzuje nicméně zlepšující se vyhlídky trhu práce i celé americké ekonomiky.
Guvernér centrální banky Ben Bernanke prohlásil, že Fed bude pravděpodobně pokračovat v postupném omezování nákupů dluhopisů, pokud se bude situace na trhu práce dál zlepšovat. Omezování nákupů by mohlo vést k růstu dlouhodobých tržních úrokových sazeb pro podniky i spotřebitele.
Americké akcie reagovaly na rozhodnutí Fedu výrazným růstem, Dow Jonesův index přidával více než procento. Americký dolar se vyšplhal na týdenní maximum vůči euru. Zlato nejprve začalo kolísat, pak se ale i jeho cena vydala vzhůru a dostala se nad hranici 1 235 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu). Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o čtvrt dolaru na 97,50 USD za barel.
"Důvodem růstu akciového trhu je to, že jde o 'špatnou zprávu', na kterou investoři už dlouho čekali a která je konečně pryč z cesty," poznamenal analytik Erik Davidson ze společnost Wells Fargo. "Potvrzuje to, že ekonomika se uzdravuje," citovala jej agentura Reuters. Právě Fed totiž nákupem dluhopisů letos pomohl americkým akciím k výstupu na nová maxima.
V letošním třetím čtvrtletí americká ekonomika rostla tempem 3,6 procenta ročně, což bylo nejrychleji od prvního kvartálu loňského roku. Fed předpokládá, že v celém letošním roce se tempo hospodářského růstu bude pohybovat kolem dvou procent. V příštím roce počítá se zrychlením na 2,8 až 3,2 procenta.
Fed se již dříve zavázal, že nebude zvyšovat svou základní úrokovou sazbu, dokud se míra nezaměstnanosti v USA nesníží na 6,5 procenta. Uvedl také, že "bude pravděpodobně přiměřené" držet úroky blízko nuly ještě dlouho poté, co se nezaměstnanost dostane pod tuto úroveň.
V listopadu míra nezaměstnanosti v USA klesla na rovných sedm procent z říjnových 7,3 procenta. Dostala se tak nejníže za pět let. Během příštího roku by podle Fedu mohla klesnout až na 6,3 procenta.
Fed nyní v důsledku programu nákupů drží dluhopisy v hodnotě kolem čtyř bilionů dolarů.
Centrální banka omezí opatření na podporu amerického hospodářství
Ekonomika
18. 12. 2013 21:24
Šéfka Fed Janet Yellenová.
Autor: ČTK Foto: ČTK , ABACA/Olivier Douliery