Meziroční růst hrubého domácího produktu Číny se ve druhém čtvrtletí zrychlil na 7,9 procenta. Na růstu se projevil především nárůst investic podpořený fiskálními a měnovými stimuly. Čína je jedinou z největších deseti světových ekonomik, která stále roste.
Oznámený růst překonal odhady světových ekonomů, které se pohybovaly mezi 7,5 a 7,8 procenta. Po nejpomalejším růstu za posledních deset let v prvním čtvrtletí tohoto roku (6,1 procenta) tak Čína opět posílila naděje, že se světová ekonomika dostává z nejhorší recese za posledních 80 let.
"Čína znovu nabírá dech po problémech s poklesem světové poptávky," uvedl po oznámení výsledků ekonom David Cohen ze singapurské Action Economics. "Je na čele ve světovém ekonomickém zotavení." Vůdčí roli rozvíjejících se trhů v Čele s Čínou předpokládá i Mezinárodní měnový fond.
Čína by také mohla splnit svůj cíl osmiprocentního růstu pro letošní rok, mnozí ekonomové po dnešním oznámení opět získávají důvěru v další růst, například banka JPMorgan Chase dnes zvýšila svůj odhad na rok 2009 na 8,4 procenta z původních 7,8 procenta. "Čína ovšem dál čelí problémům se zahraniční poptávkou a klesajícími zisky firem a příjmy z daní. Kromě toho je stále těžší vytvářet pracovní místa," připomněla problémy zpráva čínských statistiků.
ČTĚTE TAKÉ: Čína vítězí nad krizí. Prodej aut vzrostl o polovinu
Obří dluhy straší nejvyspělejší země. Čína je na koni
Centrální statistický úřad dnes zveřejnil i další čísla za samotný červen, která potvrdila, že se ekonomika úspěšně vypořádala s poklesem exportu díky domácí poptávce. Produkce továren za rok do června vyskočila o 10,7 procenta, investice do fixních aktiv v městských oblastech vzrostly za pololetí meziročně o 33,6 procenta. Index spotřebitelských cen klesl v červnu meziročně o 1,7 procenta, což znamená pět měsíců trvající deflaci. Výrobní ceny klesly rekordně dokonce o 7,8 procenta.
Čína dnes také oznámila stav svých devizových rezerv. Ty jsou stále největší na světě a za poslední čtvrtletí vyrostly na 2,132 bilionu amerických dolarů. Zásoby rostly především díky penězům, které pumpují investoři pumpují do ekonomiky a akcií. Čínská burza překonala japonskou a má druhou největší hodnotu akcií na světě, především díky stimulačním opatřením v hodnotě 585 milionů dolarů, které rozhýbaly úvěrový trh a pomohly růstu ceny akcií.
ČTĚTE TAKÉ: Čínské zahraniční rezervy už přesáhly dva biliony dolarů
Foto: Reuters