Ekonomická krize <span>donutí i české muže</span> nosit podprsenky

Ekonomika
12. 7. 2009 10:00
Podprsenky přestávají být v Japonsku výhradně ženskou záležitostí.
Podprsenky přestávají být v Japonsku výhradně ženskou záležitostí.

Podprsenky přestávají být v Japonsku výhradně ženskou záležitostí.V devadesátých letech si japonská ekonomika prošla krizí, jejíž důsledky si nese dodnes. Tomu předcházel obrovský rozmach bank, a tím pádem i spotřebních možností domácností. Ekonomika byla na vrcholu. V druhé polovině 90. let začaly k překvapení Japonců banky krachovat. Bublina na akciovém i nemovitostním trhu rychle splaskla.

Výsledná deflace zhoršila životní standardy Japonců a hlavně přinesla výraznou proměnu pracovního trhu. Mládež, která předchozí zlaté časy nezažila, nyní žije v deziluzi a rezignovala na jakékoli kariérní ambice, upozorňuje komentátor Bloombergu William Pesek.

Je to muž nebo žena?

Při pohledu na ulice Tokia se vkrádá otázka: Muž či žena? Generace mladých Japonců prochází jakousi proměnou, totiž začínají vypadat trochu jako ženy. Vžilo se pro ně označení "soshokukei", neboli býložravci. Nejde o útok proti vegetariánům.

Nálepka má charakterizovat mladíky, kteří se zajímají hlavně o módu, jsou posedlí svým vzhledem a místo, aby si namlouvali holky, raději nakupují se svou matkou.

ČTĚTE TAKÉ: Krize naučila japonské byznysmeny vařit

V Japonsku začínají padat hranice mezi pohlavími, varují proto mnozí odborníci. To může mít dalekosáhlé důsledky i pro budoucnost tamního hospodářství. Zatím se ale domácí průmysl s potřebami dnešní generace vypořádává úspěšně. Hitem japonského trhu jsou pánské podprsenky.

Mladí Japonci chodí raději nakupovat než na pracovní pohovory.Muži v podprsenkách

"S nápadem začít vyrábět podprsenky pro muže jsem si pohrával již dlouho, nebyl jsem si ale jistý, jakou funkcí bych mohl jejich prodej ospravedlnit," uvádí jeden z výrobců. Ukázalo se však, že mladí Japonci k nošení podprsenek nepotřebují "ženské důvody". Dodávají jim údajně "klid, pocit sebejistoty a relaxace". "Jeden ze zákazníků prozdradil, že když má podprsenku na sobě, cítí se odolněji. Má-li špatný den, zkrátka si ji oblékne, a to ho opět nakopne," uvedl výrobce pro deník The Japan Times (JT).

Hlavními zákazníky obchodníků s tímto extravagantním kouskem jsou muži mezi třicátým a čtyřicátým rokem, nejčastěji úředníci, kteří se snaží bojovat se stresem všemi prostředky. Co je důvodem takového chování příslušníků silnějšího pohlaví, které bylo ještě před několika lety symbolem nezdolného mužství?

Inspirace pro Ameriku i Evropu

Stírání genderových rozdílů podle mnohých úzce souvisí z ekonomickým vývojem. Dnešní třicátníci již dospívali v období nedostatku a ekonomické krize, zatímco jejich otcové si ještě užívali bohatých časů. Z toho plynoucí negativní přístup k práci si kompenzují zájmem o módu a vzhled, což je pro ně jediný prostředek, jak si zvýšit sebevědomí, argumentuje Tomoko Otake z The Japan Times. Přispívat může i role ženské části populace, která je stále asertivnější a emancipovanější.

Někteří ekonomové upozorňují, že současný stav amerického bankovního sektoru vykazuje čím dál více rysů, které provázely právě krizi japonského bankovnictví od počátku 90. let. Současná globální ekonomika se v důsledku finanční a hospodářské krize potýká s mnoha problémy. Odborníci varují, že ji čeká právě to, co si před pár lety prožilo Japonsko. Znamená to, že do deseti let budou muži po celém světě chodit v podprsenkách? "Zatímco Briti jsou spíše šokováni, zájem o objednávky už projevili obchodníci v USA," informuje JT.

Foto: Reuters

Autor: -bar-

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ