Evropská centrální banka (ECB) se rozhodla zahájit takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje tisknutí nových peněz a nákupy vládních dluhopisů. Do ekonomiky tak bude od března měsíčně pumpovat celkem 60 miliard eur (1,7 bilionu Kč), aby podpořila její oživení, oznámil na dnešní tiskové konferenci prezident ECB Mario Draghi. Nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů by měly trvat minimálně do září příštího roku.
Euro po rozhodnutí ECB výrazně oslabilo, zatímco ceny evropských akcií prudce vzrostly. Ohlášená částka zahrnuje nejen vládní dluhopisy, ale i dluhopisy soukromých společností. ECB tak rozšiřuje některé programy nákupu aktiv zahájené již v loňském roce. "V rámci tohoto rozšířeného programu dosáhnou celkové měsíční nákupy cenných papírů veřejného i soukromého sektoru 60 miliard eur," uvedl Draghi.
Do nákupu vládních dluhopisů budou zahrnuty i země využívající záchranné programy, což je například Řecko. V případě těchto zemí však budou platit určitá dodatečná kritéria.
ECB již loni ve snaze podpořit hospodářský růst a odvrátit deflaci snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Dnes banka nechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,05 procenta a nezměnila ani zbylé dvě okrajové sazby.
Ve čtvrtek oznámené opatření má rovněž přispět k růstu cenové hladiny a odvrátit deflaci.
Proti kvantitativnímu uvolňování se dlouhodobě staví vlivná německá centrální banka. Panují totiž obavy, že tento druh podpory by mohl v některých zemích eurozóny vést k odkládání potřebných hospodářských reforem. Odborníci upozorňují, že sama ECB všechny ekonomické problémy v eurozóně vyřešit nemůže.
Německá kancléřka Angela Merkelová dnes na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu zdůraznila, že kroky ECB nezbavují evropské vlády povinnosti reformovat své ekonomiky.
Očekávání, že ECB přikročí ke kvantitativnímu uvolňování měnové politiky, tento měsíc posílila zpráva o prosincovém vývoji inflace v zemích platících eurem. Spotřebitelské ceny podle ní meziročně klesly o 0,2 procenta, a eurozóna se tak poprvé od roku 2009 dostala do deflace. Draghi dnes upozorni, že spotřebitelské ceny by mohly pokračovat v poklesu i v několika dalších měsících.
Euro v reakci na výjimečný krok ECB prudce oslabilo
Ekonomika
22. 1. 2015 15:13
Evropská centrální banka se pouští do očekávaných intervencí.
Autor: ČTK Foto: , ecb