Dny Evropské měnové unie (EMU) v její stávající podobě jsou již téměř sečteny. Míní tak představitelé americké investiční společnosti Hayman Advisors. Ta dokázala vydělat půl miliardy dolarů úspěšnou sázkou na pokles rizikových hypoték v USA.
Richard Howard, ředitel pro globální trhy u dallaské investiční firmy, soudí, že Německo - největší evropská ekonomika - se nakonec patrně rozhodne zachraňovat spíše sama sebe než sanovat jiné státy eurozóny. Howard jmenuje Rakousko, Itálii a Španělsko, jejichž banky jsou prý zavaleny špatnými dluhy.
"Lidé říkávali, že žádný problém v sektoru rizikových hypoték (v takzvaném subprime sektoru) v USA nenastane. Nastal. Nyní titíž říkají to samé ohledně eurozóny," cituje Howarda agentura Bloomberg.
Například nizozemská banka ABN Amro označila nynější situaci na starém kontinentě za "evropský subprime". Ekonomové vidí zásadní problém ve zvyšování rozdílů ve výnosnosti desetiletých státních dluhopisů zemí, jako je Itálie či Španělsko, a německých vládních obligací. Výnosnost odráží rizikovost, již investoři dluhopisu přičítají.
"Čím horší situace bude, tím méně významné budou dopady opuštění eura," dodává Howard.
Foto: Reuters