Faber: Americká centrální banka vytváří systém bohatých a chudých

Ekonomika
15. 1. 2014 18:33
Bublina, kterou vytváří na finančních trzích americká centrální banka, může kdykoli prasknout, tvrdí Faber.
Bublina, kterou vytváří na finančních trzích americká centrální banka, může kdykoli prasknout, tvrdí Faber.

Investorské eso Marc Faber se v rozhovoru pro Bloomberg TV opřel do americké centrální banky (Fed), která stále tiskne další a další peníze. Její kroky podle něj vedly k řadě problémů na celém světě a dále rozevírají nůžky mezi bohatými a chudými. 

"Myslím, že jsme v obrovské finanční bublině," začal respektovaný ekonom zostra. Podle něj za ní může Fed svým bezprecedentním tištěním peněz, z něhož mají ovšem největší užitek ti nejbohatší. "Právě bohatí těží z rostoucích cen aktiv, cen vína a umění, dluhopisů, akcií i drahých nemovitostí," dodal Faber. Ceny všech těchto věcí totiž táhnou levné peníze vzhůru a zvyšují tak majetky boháčů, kteří mají zainvestováno.

"Kroky Fedu vedly k celé řadě problémů na světě. Jsou částečně zodpovědní za rostoucí ceny energií, výrazně zdražily i potraviny. Vy s velkými platy v Bloombergu to nevnímáte, ale na chudé lidi to má opravdu dopad," opřel se do moderátorky. Lidé s nízkými příjmy dávají podle něj až třetinu platu na energie a dopravu.

Faber si myslí, že nynější akciová bublina může kdykoli prasknout. "Je zajímavé, že i přes všechno to tištění nových peněz se nesnížily výnosy dluhopisů. Stále jsou velmi vysoko. Ale až začnou výnosy dluhopisů stoupat, citelně to ekonomiku zasáhne," je přesvědčen Faber.

Dravci jsou u všeho první

Že si finanční predátoři a makléři z Wall Street už na přísun levných peněz zvykli jako na drogu, netřeba připomínat. Kdykoli Fed zmíní utažení kohoutků a omezení tištění peněz, burzy jsou nervózní. Silná lobby finančníků má své opodstatněnií. Jsou to právě oni, kteří na nich vydělávají nejvíce.

"Během peněžní expanze totiž někteří lidé vydělávají velké peníze na úkor většiny těch, kteří ani nezjistí, že něco ztrácejí. Někteří, ale chtějí ty nové peníze získat jako první," tvrdil už před pěti lety v rozhovoru pro časopis TÝDEN španělský ekonom Jesús Huerta de Soto Ballester. A o koho se podle něj jedná?

"Všichni ti investiční bankéři, akcioví spekulanti, manažeři s opčními programy. Patří sem i analytici či auditoři - celý tenhle svět žije z peněžní expanze," nebral si tehdy servítky Ballester.

Podle něj dochází k redistribuci bohatství - někteří značně bohatnou a jsou z nich multimilionáři a miliardáři, většina ostatních ale ztrácí, aniž o tom ví. A klíčovou záminkou je strašidlo deflace. "Hrozí deflace, potřebujeme více peněz, volají ti lidé, a ty nové peníze nám, prosím, dodejte jako prvním... "

Autor: - hep -Foto: ČTK/AP

Další čtení

Odbory v automobilce Hyundai v Nošovicích vyhlásily stávkovou pohotovost

Ekonomika
28. 4. 2025
ilustrační foto

Elektromobilů v Česku přibylo v 1. čtvrtletí 3113, meziročně o 140 procent více

Ekonomika
28. 4. 2025
Ilustrační foto

Průzkum: Mzdy zvýšilo nebo ještě zvýší letos 92 procent českých firem

Ekonomika
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ