"Světový finanční systém nefunguje, na trvalé reformy ale ještě není ten pravý čas. Trhy se nejprve potřebují přiblížit rovnovážnému stavu," řekl světově známý miliardář George Soros.
"Finanční systém a ekonomika mají k rovnovážnému stavu daleko a záměrná nápravná opatření to nezmění," vysvětluje finančník. Systém je podle něj nevyvážený v důsledku nepřiměřeného kvantitativního uvolňování a levného financování.
Za bubliny zodpovídají finanční autority
Stabilního hospodářství je podle Sorose třeba dosáhnout i za cenu rostoucích státních dluhů. Poté je však nutné množství peněz v ekonomice omezit a zavést jasný regulatorní rámec. "Vzhledem k tomu, že trhy jsou náchylné ke tvorbě bublin, autority se musejí postarat o to, aby se nenafoukly příliš. A to se neobejde bez chyb," varuje miliardář.
ČTĚTE TAKÉ: Soros: Na záchranu klimatu dám miliardu dolarů
Ceny komodit letí vzhůru. Investoři se bojí inflace
Následná regulace by si podle něj měla posvítit především na finanční deriváty, jejichž nekontrolovatelný vývoj před rokem 2007 přispěl k rozpoutání krize. "Určité deriváty jako jisté druhy swapů a opcí jsou obzvlášť náchylné k tvorbě skrytých nerovnováh. Proto musí být regulovány, a pokud bude třeba, tak i zakázány."
Soros doplnil, že omezit ziskovost bank bude nezbytné, ale až poté, co se bankovní domy opět "postaví na nohy". "Teď by to bylo kontraproduktivní, nejdříve je třeba dostat nabídku peněz pod kontrolu, aby nedošlo k zamezení ekonomického oživení," uzavírá investor.
Foto: Reuters