Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings srazila hodnocení úvěrové spolehlivosti Argentiny o pět stupňů na známku CC. To je velmi blízko platební neschopnosti. Agentura tak reaguje na verdikt amerického soudu, který Argentině nařídil vyrovnat závazky vůči zbývajícím věřitelům, kteří odmítli přistoupit na restrukturalizaci dluhu vydaného před rokem 2002.
"Zvýšená pravděpodobnost, že Argentina nebude schopna řádně obsluhovat své restrukturalizované dluhopisy vydané podle zákonů státu New York, pramení z nařízení soudce obvodního soudu Thomase Griesy," uvedla ratingová agentura. Soudce Griesa Argentině nařídil zaplatit původním věřitelům souběžně s těmi věřiteli, kteří přistoupili na restrukturalizaci původního dluhu.
Analytik agentury Fitch Tony Stringer upozornil, že pokud Argentina nebude schopna spor s věřiteli vyřešit, na mezinárodní kapitálové trhy se patrně nebude moci vrátit ještě řadu let. Za normálních podmínek si každá země půjčuje peníze právě na trhu, tam se ovšem Argentina nedostane už deset let, tedy od vyhlášení státního bankrotu.
Preventivní opatření
V obavách, že Argentina bude příkaz ignorovat, soudce Griesa nařídil, aby vláda v Buenos Aires do 15. prosince deponovala na vázaném účtu v USA 1,33 miliardy dolarů (asi 26 miliard korun). Tím má být zajištěno, že pokud jeho verdikt potvrdí také odvolací soud, budou peníze připraveny ihned k výplatě.
"Oni (Argentina) veřejně říkají, že se verdiktu soudu nepodřídí. Pokud se ale nepodřídí verdiktu soudu, nebudou moci splácet restrukturalizovaný dluh. Z podstaty věci se tedy ocitnou v platební neschopnosti," upozornil Stringer. Soudce Griesa totiž zároveň rozhodl, že Argentina nesmí splácet žádné jiné závazky, dokud nevyrovná ty staré.
Problémy s Argentinou
Investoři, kteří nesouhlasili s podmínkami restrukturalizace původních dluhopisů, podali na Argentinu žalobu. V ní se domáhají, aby jim byla vyplacena celá jistina včetně úroků. Argentina vyhlásila státní bankrot na začátku roku 2002. Země tehdy nedokázala řádně proplatit státní dluhopisy za zhruba 100 miliard dolarů (asi dva biliony Kč v dnešním kurzu).
Na Argentinu si za její postup stěžovalo několik finančních společností, včetně NML Capital ze skupiny Elliott Management, nebo investiční fondy skupiny Aurelius Capital Management. Ty měly dluhopisy asi za 1,4 miliardy dolarů. Fernándezová tvrdí, že část těchto investorů nakoupila dluhopisy až v době, kdy už věděli o problémech. Nákupem prý pouze spekulovali na vysoký a rychlý výnos.
Původním investorům, kterým zůstaly neproplacené argentinské dluhopisy, Argentina už dvakrát nabídla možnost přistoupit na dohodu; jednou v roce 2005 a podruhé v roce 2010. Nabídla jim nové dluhopisy, ale v mnohem nižší hodnotě, než jakou měly ty původní.