Francouzská levicová vláda Jeana-Marca Ayraulta se rozhodla snížit věk odchodu do důchodu ze 62 na 60 let. Opatření se týká lidí, kteří začali pracovat v 18 nebo v 19 letech, a při dosažení důchodového věku tak budou přispívat do penzijního systému již 41 let.
Francouzská vláda tím plní slib nového socialistického prezidenta Françoise Hollanda, jenž ve své kampani kritizoval rozhodnutí předchozí pravicové vlády o zvýšení důchodového věku o dva roky a sliboval jeho navrácení na původní hranici.
Svým rozhodnutím se Francouzi vydali proti evropskému proudu. Věk pro odchod důchodu se totiž v uplynulých letech zvyšoval nejenom ve Francii, ale také v dalších zemích. Například v České republice by podle loňské novely letošní čtyřicátníci měli odcházet do penze v 66 letech a dvou měsících, lidé narození v roce 1977 až v 67 letech, což byla dosavadní horní hranice. Mladší ročníky budou odcházet do důchodu ještě později, děti narozené letos až v 73 letech, tedy v roce 2085.
Podobně v Polsku letos Sejm schválil postupné zvyšování hranice pro odchod do důchodu na 67 let, přitom muži až doposud odcházeli v 65 a ženy v 60 letech. Hranice pro odchod věku do důchodu se bude zvyšovat i ve Velké Británii. Důvodem je ve všech těchto zemích stárnutí obyvatelstva.
Nové opatření francouzské vlády má začít platit od listopadu. Podle jejích odhadů se bude v příštím roce týkat odhadem 110 tisíc lidí a Francii přijde na 1,1 miliardy eur, tedy asi 28,1 miliardy korun. Francouzská vláda také po dohodě s odbory zlepšila výpočet důchodu dlouhodobě nezaměstnaným starším lidem a matkám. Podle kritiků jde o snahu zalíbit se voličům před dvoukolovými parlamentními volbami, které se konají 10. a 17. června. Pravicová opozice označuje krok za nerozumné zatížení státního rozpočtu, které zhorší již tak neuspokojivý stav státních financí Francie v době dluhové krize v Evropě.