Americký výrobce čipů investuje v přepočtu sedm miliard korun, aby zvýšil rozmanitost zaměstnanců.
Technologičtí giganti jako Intel, Google či Facebook mají v očích americké veřejnosti problém. Zaměstnávají totiž převážně muže a bělochy. Kritice čelí různými programy na zvýšení rozmanitosti své pracovní síly.
Výrobce čipů Intel - který měl za loňský rok tržby 55,9 miliard amerických dolarů a meziročně o 22 procent vyšší zisk 11,7 miliardy - se například rozhodl proinvestovat do pěti let 300 milionů dolarů (více než sedm miliard korun), aby do pěti let zvýšil počet žen, Afroameričanů a Hispánců o čtrnáct procent.
"Není to jen dobrý byznys, je to správná věc. Když se všichni spojíme a¬ budeme se držet odhodlání, můžeme opět z nemožného udělat možné," vyzval šéf Intelu Brian Krzanich nejen svou firmu, ale celé odvětví během své přednášky na veletrhu CES 2015.
Že na tom je s rozmanitostí zaměstnanců většina technologických firem podobně, bylo vidět i na veletrhu a jeho přednáškové sérii. Korespondentka magazínu New Yorker Vauhini Varaová napočítala
22 řečníků - 19 z nich byli muži a zhruba stejný počet tvořili běloši.
Mezi zaměstnanci technologických firem je běloch minimálně každý druhý (jako ve firmách Pinterest či Yahoo), ale může to být i 71,5 procenta, jako třeba ve firmě Hewlett-Packard. Nejpočetnější mezi menšinami jsou Asiaté. Afroameričané a Hispánci málokdy dosáhnou na dvouciferný podíl.
Poloviční podíl žen v populaci se mezi zaměstnanci neodráží ani zdaleka. Nejlépe je na tom eBay se 42 procenty žen, nejhůře Cisco s 23 procenty.
* Jak jsou na tom další technologické firmy?
* Kolik žen pracuje v IT v Česku?
* Proč je rozmanitost zaměstnanců pro firmy potřebná?
* Co s tím společnosti dělají?
Více se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází 19. ledna.