Elektřina ze solárních panelů, která byla ještě před pár lety několikanásobně dražší než třeba z uhelných elektráren, je poprvé v historii srovnatelná s prodejní cenou proudu pro domácnosti. Podle nejnovější studie Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA) dosáhla vloni fotovoltaika takzvané grid parity v Itálii, Španělsku a Německu.
Neznamená to ještě, že by se výroba elektrické energie obešla zcela bez dotací, i když to odborníci předpokládají v následujících několika letech. Dosažení grid parity, neboli shodnosti cen elektřiny od energetických společností a fotovoltaických systémů, je i tak výrazným milníkem. Ukazuje, jak se výroba solárního proudu zlevňuje.
Podle studie IRENA, na kterou upozornila Česká průmyslová fotovoltaická asociace, se v letech 2009 až 2013 snížily pořizovací náklady slunečních elektráren o dvě třetiny, od roku 2008 dokonce o 80 procent. Agentura tvrdí, že tento rozvoj je srovnatelný s tempem růstu IT technologií.
"Globální energetická revoluce je na cestě," uvedla agentura. Instalovaný výkon obnovitelných zdrojů energie se podle ní v posledních deseti letech zvýšil po celém světě o 85 procent a dosáhl 1 700 gigawattů. Obrovského nárůstu dosáhla fotovoltaika třeba v Číně, kde vloni dosáhly příjmy solárního průmyslu 52 miliard dolarů.
IRENA očekává další masivní rozvoj fotovoltaiky v následujících letech, a to s dalším "hladem" po energii ve světě. Do roku 2030 by poptávka po energiích mohla vzrůst až o 70 procent.
V Česku po státem nezvládnutém rozmachu solární energetiky v letech 2009 a 2010 nastal letos opačný extrém - kvůli úplnému zastavení provozní finanční podpory pro nové instalace se solární elektrárny prakticky nestaví, ani ty malé na střechách rodinných domů. Za první pololetí letošního roku vzniklo jen několik desítek nových fotovoltaických systémů a podle údajů Energetického regulačního úřadu celkový instalovaný výkon dokonce mírně klesl.
"Podle informací od instalačních firem je to letos naprosto mrtvé," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí fotovoltaické asociace Miloš Cihelka. Podle Martina Sedláka z Aliance pro energetickou soběstačnost kromě nulové provozní podpory zůstaly veškeré administrativní bariéry.
Politici a úřady tvrdí, že vlastně neměli na vybranou a dotace pro nové systémy museli zastavit. Podpora fotovoltaických systémů vychází na miliardy korun ročně, což kromě státního rozpočtu zatěžuje i průmyslové podniky nebo domácnosti.
Ministerstvo průmyslu sice pracuje na novele energetického zákona, ale poslední předpoložený návrh "nasbíral" stovky připomínek a nakonec ho odmítla i Legislativní rada vlády. Tento týden je sice na programu legislativní rady nové projednávání upravené předlohy, ale není vyloučeno, že se debata odsune.
Konec dotací? Solární elektřina už stojí stejně jako ta z uhlí
Ekonomika
16. 9. 2014 22:05Boom solárních elektráren se projevil v poklesu cen. Jen potíže s dotacemi pořád zkreslují trh.
Autor: Pavel BarochFoto: Karel Šanda