Světové ekonomické fórum v Davosu, kam se každoročně sjíždějí elity finančního světa, tradičně nabízí velmi široké spektrum pohledů na ekonomický svět, včetně někdy velmi odvážných předpovědí. Ve světle událostí posledních měsíců si proto pojďme připomenout, proč jsou nyní v kurzu názory Nouriela Roubiniho, které pravidelně monitorujeme i v našem zpravodajství. Právě před dvěma lety v Davosu totiž Roubini předpověděl tvrdé přistání a vystřízlivění americké i globální ekonomiky.
Roubiniho předpovědi z roku 2007 vzbudily mezi účastníky fóra velkou kontroverzi a málokdo jeho skeptické názory na budoucí vývoj sdílel. Teprve s postupem času získával Roubini uznání z řad expertů s tím, jak se jeho černé předpovědi naplňovaly.
„Roubini byl tenkrát velmi odvážný a průběh předpověděl správně. Zaslouženě si získal uznání", shrnuje názor většiny finančního světa Jacob Frenkel, člen představenstva AIG, jedné z nejhůře postižených institucí. Právě v Davosu si Roubini vysloužil přezdívku "doktor Zhouba", odvozenou z jeho katastrofických scénářů, které většinou nebyly v souladu s obecným přesvědčením, ale nakonec se ukázaly jako pravdivé.
Roubini se tak vrací do Davosu v jiné pozici než v minulých letech a s ním i jeho současný názor na průběh ekonomické krize: „To nejhorší je teprve před námi. Mnoho lidí už si to přiznalo, ale nevím, kde žijí ti ostatní", prohlásil Roubini během rozhovoru v Davosu. Profesor Newyorské univerzity tak stále zůstává pesimističtější než většina jeho kolegů, i když on sám si v pozici nositele špatných zpráv nelibuje: „Nejsem pesimistický. Až budu vidět známky oživení, budu první, kdo to ohlásí, ale zatím se tak neděje."
ČTĚTE TAKÉ: Davos: Rusko a Čína nešetří kritikou Západu
I když Nouriel Roubini určitě není jediným známým ekonomem, který krizi předpověděl (často se zmiňují také jména Josepha Granvilla nebo Henry Kaufmana), svými kontroverzními názory na svém blogu se v současnosti řadí k nejvlivnějším hlasům ekonomického světa. Musejí to uznat i účastníci letošního kongresu v Davosu při akceptování faktu, že rok 2009 přinese oživení tak nejdříve ve druhé polovině.
Foto: archiv Týdne