Ministři eurozóny: <span>Nenecháme padnout</span> jedinou banku

Ekonomika
7. 10. 2008 07:11
Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.
Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.

Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.Ministři financí eurozóny se v pondělí v Lucemburku shodli, že nenechají padnout žádnou "systémově důležitou finanční instituci". Novinářům to řekl lucemburský premiér a ministr financí Jean-Claude Juncker.

"Musíme přemýšlet nad způsobem, jak je zachránit," dodal Juncker s tím, že debata zástupců 16 zemí eurozóny byla velmi živá. Pondělní dohodou se budou zabývat v úterý ministři financí všech zemí Evropské unie. Řada členů unie volala po celoevropském řešení krize, ale v současnosti je nejblíže realizaci návrh Nizozemska, který počítá s tím, že základní odpověď na případné problémy je zcela v kompetenci členských států. Teprve další kroky by měla probrat celá unie.

ČTĚTE TAKÉ: Panika pokračuje. Další vlády se zaručují za vklady

"Opatření je třeba zvolit na národní úrovni, vlády by ale neměly zapomínat na celoevropskou solidaritu," řekl Juncker. Eurokomisař Joaquín Almunia před novináři zopakoval potřebu celoevropské odpovědi na problém. Vlády by se podle něj měly vyvarovat jednostranného řešení potíží svých finančních ústavů.

Juncker dále upozornil, že státy musejí dále respektovat Pakt stability a růstu, který stanoví pravidla pro jejich hospodaření. Na noční tiskové konferenci několikrát zdůraznil, že pakt státům v dostatečné míře umožňuje čelit současným problémům.

Čtyři hospodářsky nejsilnější země EU, tedy Británie, Francie, Německo a Itálie, se přitom v sobotu na summitu v Paříži dohodly, že pravidla bude třeba uvolnit a budou muset být flexibilní, aby unie mohla lépe čelit krizi. Podle Junckera ovšem "flexibilita" již v paktu obsažená je.

Šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet zase po skončení jednání řekl, že centrální banka je připravena poskytnout finančním trhům veškerý kapitál, který budou potřebovat a jak dlouho jej budou potřebovat.

Jednotliví hráči na trhu by nyní měli projevit svou zodpovědnost, klid a důvěru. "Je potřeba říct, že jsme dosáhli stádia, kdy se kyvadlo vychýlilo na druhou stranu - některé privátní instituce přeceňují rizika, trhy pak fungují jenom s obtížemi," řekl Trichet. Obyvatelé EU se podle něj na Evropskou centrální banku mohou spolehnout.

Zda se mu podaří turbulentní situaci na trzích uklidnit, bude jasné až v úterý začne další obchodování. V pondělí se evropské akcie kvůli obavám o bankovní sektor propadly na čtyřleté minimum. Klíčový panevropský index FTSEurofirst 300 klesl až o 8,6 procenta na 996,02 bodu. Poprvé od října 2004 se tak dostal pod hranici 1000 bodů. Pražská burza pak vykázala nejsilnější denní ztrátu od svého vzniku v roce 1993. Hlavní index trhu PX se zřítil o 8,46 procenta na takřka 3,5leté minimum 1102,9 bodu.

ČTĚTE TAKÉ: Pražská burza rekordně propadla o 8,5 procenta

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ