<span>Nečekané.</span> Evropská unie roste rychleji než Čína i USA

Ekonomika
16. 8. 2010 11:34
Evropská ekonomika roste, euro posílí.
Evropská ekonomika roste, euro posílí.

Evropská ekonomika roste, euro posílí.EU ve druhém čtvrtletí zrychlila růst, zbytek světa zpomaluje Letošní jaro bylo pro oživování největších globálních ekonomik z recese let 2008 až 2009 smíšené a vyhlídky dalšího vývoje zůstávají nejasné. Ve druhém čtvrtletí sice zazářila prudkým zrychlením ekonomického růstu Evropská unie v čele s Německem, zpomalily však tři největší ekonomiky, tedy USA, Čína a Japonsko. To spolu s náběhem úsporných opatření zřejmě podle ekonomů v dalším období oslabí růst i v Evropě.

Dosud slabě rostoucí Evropa ve druhém čtvrtletí tempem růstu nečekaně předstihla i Spojené státy. Hrubý domácí produkt zemí eurozóny i Evropské unie rostl mezičtvrtletně o rovné jedno procento, dosáhl nejrychlejšího tempa za 3,5 roku a prudce zrychlil tempo z úrovně 0,2 procenta v prvním čtvrtletí. V meziročním srovnání HDP eurozóny i EU vzrostl o 1,7 procenta po tempu 0,6, respektive 0,5 procenta.

ČTĚTE TAKÉ: Dobrá zpráva: Německo roste rychleji, než se čekalo

Evropská ekonomika tak v případě mezičtvrtletního růstu po dlouhé době předstihla Spojené státy, kde HDP ve druhém čtvrtletí rostl o 0,6 procenta a zpomalil z předchozího tempa 0,9 procenta. Hospodářským motorem Evropy je opět jednoznačně Německo, jehož HDP rostl nejrychleji za posledních 23 let - v mezičtvrtletním srovnání o 2,2 procenta a v meziročním o 4,2 procenta.

Podle analytiků však současné tempo růstu Evropě nevydrží, protože řada ekonomik začne zpomalovat pod tíhou úsporných opatření a zpomalování růstu v USA a Číně. "Německé oživení oslabí kvůli upadající mezinárodní poptávce a rovněž kvůli úsporným opatřením, která začnou příští rok," myslí si Jennifer McKeownová z Capital Economics.

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí stoupla v celoročním přepočtu o 2,4 procenta, nejpomalejším tempem za téměř rok. Růstové tempo zpomalilo ze 2,7 procenta v předešlém čtvrtletí a oslabení největší ekonomika světa vykázala již druhé čtvrtletí po sobě.

Americká ekonomika se sice vymanila z recese stejně jako EU v loňském třetím čtvrtletí, její růst však není dostatečně silný na to, aby výrazněji snížil nezaměstnanost, která přetrvává na neobvykle vysoké úrovni 9,5 procenta. Zpomalování růstu a série vesměs nepříznivých dílčích údajů za červenec a první polovinu srpna mezi ekonomy vyvolává obavy z propadu USA do dvojité recese.

ČTĚTE TAKÉ: Mezi ekonomy sílí kritika Obamova stimulačního balíku

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí pod vlivem zpřísnění měnové a fiskální politiky Pekingu rovněž zpomalila růst, jeho tempo však stále zůstalo nad deseti procenty. Hrubý domácí produkt zřejmě již druhé největší ekonomiky světa vzrostl meziročně o 10,3 procenta po tempu 11,9 procenta v prvním čtvrtletí. Růst čínské ekonomiky se po prudké expanzi na počátku roku podle očekávání zmírňuje, protože mizí vliv vládních stimulačních opatření na podporu hospodářství v době globální recese.

Nejvýraznější propad růstu zažilo Japonsko. Hrubý domácí produkt země stoupl ve druhém čtvrtletí v celoročním přepočtu pouze o 0,4 procenta po tempu 4,4 procenta v předešlém čtvrtletí a výsledek byl hluboko pod očekáváním. V mezičtvrtletním srovnání ekonomika stoupla jen o 0,1 procenta a jen stěží tak zachránila třetí čtvrtletní růst po sobě.

Foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ