Martin Shkreli
Nejnenáviděnější muž farmacie. Zdražil lék o pět tisíc procent
03.10.2015 06:45 Původní zpráva
Zakladatel a šéf firmy Turing Martin Shkreli (32) zdražil lék, který pomáhá zachraňovat pacienty s AIDS či rakovinou, o pět tisíc procent a kritikům ukázal prostředníček.
"Je to nula, je nikdo. Měl by se za sebe stydět. Co udělal, je podle mě nechutné." Když toto o někom prohlásí kandidát na amerického prezidenta Donald Trump, který je sám označován za arcinechutného, tak to už je něco. Jenže šéf farmaceutické firmy Turing Martin Shkreli, na jehož adresu se Trump rozohnil, se ukázal jako extrémně cynický obchodník, mnohem drsnější než Gordon Gekko z legendárního filmu Wall Street.
Co provedl? Ze dne na den zdražil lék Daraprim z 13,50 dolaru na 750 dolarů. Za jednu pilulku. Medikament léčí toxoplazmózu, která na životě ohrožuje pacienty s oslabenou imunitou, jako jsou lidé trpící AIDS, rakovinou nebo třeba nenarozené děti. A na americkém trhu za něj neexistuje adekvátní náhrada.
Shkreli to schytal nejen od Trumpa, ale i od další kandidátky na post amerického prezidenta Hillary Clintonové, zdravotnických organizací a prakticky od každého na sociálních sítích, které mladý byznysmen často navštěvuje."Zdá se, že média na mě hned ukazují prstíčkem. Ukážu jim taky něco, ale nebude to ukazováčkem ani malíčkem," glosoval na svém účtu na Twitteru slovy rapera Eminema z písně The Way I Am. Když se ho jeden novinář zeptal, jaký má zdražení smysl, označil ho Shkreli za idiota, od kterého nečeká, že pochopí tak skvělé byznysové rozhodnutí.
"Je skandální takhle drasticky zvyšovat ceny u specializovaných léků," rozohnila se Hillary Clintonová, která Shkreliho byznys evidentně také nepochopila. Den nato představila plán, podle kterého by pacienti neměli platit za léky na recept více než 250 dolarů měsíčně a vláda by mohla farmaceutům a pojišťovnám mluvit do nastavení cen. Hned po tomto prohlášení klesly akcie biotechnologických firem o 4,4 procenta. A sektor padá dodnes, podle serveru MarketWatch se hodnota společností propadla už o 132 miliard dolarů.
Od firmy Turing, kterou Shkreli založil letos v únoru, se rázem distancovali ostatní výrobci a distributoři léků. "Turing nereprezentuje hodnoty našich členských společností," objevilo se na twitterovém účtu asociace amerických vývojářů a výrobců léků PhRMA. Spolek biotechnologických firem BIO pak Shkreliho firmu vyškrtl ze svých řad.
* Jak se Martin Shkreli nakonec zachoval?
* Kde podnikal předtím?
* Z čeho ho obviňují bývalí kolegové?
Více si přečtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 5. října 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.