Německo chce chránit firmy před akvizicemi ze zahraničí

Ekonomika
12. 7. 2017 11:15
Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová.

Německá vláda schválila pravidla, jejichž cílem je chránit firmy před akvizicemi ze strany zahraničních podniků mimo Evropskou unii. Opatření jí má usnadnit zablokování prodeje strategicky významných společností v těch případech, kdy hrozí riziko "ztráty významného know-how v zahraničí". Souhlas parlamentu tato pravidla nevyžadují.

Už před zasedáním vlády o tom informoval list Süddeutsche Zeitung, který kopii opatření navrhovaných ministerstvem hospodářství získal.

"Zůstáváme jednou z nejotevřenějších ekonomik na světě, ale současně musíme vzít v úvahu nezbytnost spravedlivé konkurence," uvedla ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová a zdůraznila, že německé firmy často čelí státům, jejichž ekonomiky tak otevřené nejsou.

Tento krok je podle listu reakcí na převzetí firmy Kuka čínským výrobcem domácích spotřebičů Midea. Kuka je producentem průmyslových robotů a řešení automatizace výroby. Akvizice vyvolala obavy, že Čína získá kontrolu nad důležitými technologiemi, zatímco své vlastní firmy před zahraničním chrání.

Německé ministerstvo hospodářství letos už odvolalo souhlas s převzetím technologické firmy Aixtron čínským fondem Fujian Grand Chip Investment Fund (FGC). Svůj krok odůvodnilo obavami o bezpečnost.

Nová pravidla vůbec poprvé definují kritéria pro zablokování obchodu, který představuje ohrožení klíčové infrastruktury, jako jsou nemocnice a rozvodné sítě.

Podle nových pravidel mají být německé společnosti podílející se na provozu infrastruktury v případě potřeby lépe chráněny před subjekty ze zemí mimo Evropskou unii. Vláda navíc bude mít právo prověřovat obchod dvakrát déle, než je obvyklé, a to čtyři měsíce. Pravidla vejdou v platnost okamžikem zapsání do Spolkové sbírky zákonů, která obsahuje všechny zákony a výnosy.

Představitelé EU se v červnu shodli na tom, že je třeba prověřovat investice čínských státních podniků. Možnost blokovat čínské investice podpořily Německo, Francie a Itálie, někteří z ostatní členů EU, jako například Švédsko, to však označili za krok k protekcionismu. Na nutnosti bojovat proti protekcionismu se před několika dny shodla skupina G20 na summitu v Hamburku. Její dohoda nicméně uznala úlohu legálních nástrojů na ochranu obchodu.

Podobný přístup jako německá vláda plánuje i britská premiérka Theresa Mayová. Ta řekla, že vláda by měla mít pravomoc v zájmu ochrany bezpečnosti země zasáhnout do akvizice stěžejní infrastruktury zahraničním subjektem.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Samosprávy loni měly přebytek 52 miliard. Třetí nejvyšší od vzniku Česka

Ekonomika
3. 4. 2025
ilustrační foto

Euro díky Trumpovi trhá rekordy. Proti dolaru posiluje nejvíc za devět let

Ekonomika
3. 4. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Americká cla zasáhla svět. Ten chystá plány, od vyčkávání po celní válku

Ekonomika
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ