Obama podepsal Kongresem schválenou verzi rozpočtové reformy

Ekonomika
3. 1. 2013 09:55
Americký prezident Barack Obama.
Americký prezident Barack Obama.

Americký prezident Barack Obama podepsal Kongresem schválenou verzi rozpočtové reformy, která odvrací hrozbu drastických škrtů a návratu recese. Informovala o tom agentura AP. Obama podepsal dokument na dálku pomocí podpisového automatu ze své dovolené na Havaji.

Návrh o den dříve po dlouhé diskusi schválila Sněmovna reprezentantů poměrem hlasů 257 ku 167, proti byla část republikánů.

Ústředním bodem schváleného senátního návrhu je zvýšení daní Američanů, jejichž roční příjem přesahuje 400 tisíc dolarů, či amerických rodin s celkovým ročním příjmem nad 450 tisíc dolarů. Jejich daně se zvýší z nynějších 35 na 39,6 procenta.

Vyšší zdanění nyní dolehne podle médií na dvě procenta nejbohatších Američanů. S tím konzervativnější část republikánů nesouhlasila a požadovala výraznější snížení rozpočtových výdajů.

Pokud by se poslancům obou komor nepodařilo včas k dohodě dospět, automaticky by vstoupilo v platnost utahování opasků, které mohlo celou americkou ekonomiku strhnout zpět do recese. Pro státní výdaje by pád z "fiskálního útesu" znamenal během příštích deseti let ztrátu 1,2 bilionu dolarů.

Schválení návrhu znamená oddálení hrozících automatických škrtů o dva měsíce. Odklad má poskytnout čas pro vytvoření detailního úsporného programu.

Ve středu akcie výrazně stouply

V den podpisu zaznamenaly akcie nejvýraznější růst za více než rok. Dow Jonesův index se zvýšil o 2,35 procenta na 13 412,55 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 stoupl o 2,54 procenta na 1462,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 3,07 procenta na 3112,26 bodu, napsala agentura Reuters.

"Překonali jsme fiskální útes. Další velkou - a možná ještě kontroverznější - záležitostí bude dohoda o dluhovém stropu," uvedl analytik Jim Russell ze společnosti U.S. Bank Wealth Management.

USA plánují další opatření ke snížení deficitu

Spojené státy by měly v příštích měsících učinit další opatření ke snížení rozpočtového deficitu. Uvedla to ve své zprávě ratingová agentura Moody's Investors Service. Dodala, že bez nových opatření nebude moci zlepšit výhled ratingu země.

Moody's nyní hodnotí úvěrovou spolehlivost USA nejvyšším možným stupněm Aaa. Výhled ratingu je však negativní, což signalizuje hrozbu jeho budoucího zhoršení. Američtí politici se sice tento týden dohodli na odvrácení fiskální krize, tato dohoda však podle Moody's ke zlepšení výhledu ratingu USA nestačí.

"Je to důležitý krok, ale je to pouze první krok," řekl agentuře Reuters analytik Moody's Steven Hess. "Nedostatek dalších opatření ke snížení deficitu by mohl negativně ovlivnit rating," upozornila Moody's.

Spojeným státům již předloni v srpnu odebrala nejvyšší možný úvěrový rating konkurenční agentura Standard & Poor's. Rating je základní vodítko pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Nová tramvaj pro Prahu zahájí v sobotu zkušební jízdy bez cestujících

Ekonomika
25. 4. 2025

Brněnský Honeywell se bude podílet na dvou evropských obranných projektech

Ekonomika
25. 4. 2025

V ČR vznikla nová poradenská skupina ETL Vision

Ekonomika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ