Obamův plán <span>zahrnuje snížení daní</span> i modernizaci budov

Ekonomika
4. 1. 2009 10:24
Barack Obama
Barack Obama

Barack ObamaBudoucí americký prezident Barack Obama v sobotu zveřejnil svůj zatím nejdetailnější plán na oživení ekonomiky. V jeho pravidelném rozhlasovém projevu vytyčil pět hlavních cílů, které  bude muset ještě projednat s americkým Kongresem. Hlavním cílem je vytvoření tří milionů nových pracovních míst, které by měly vzniknout především v soukromém sektoru.

Pět hlavních cílů na zotavení ekonomiky zahrnuje zdvojnásobení produkce energie z obnovitelných zdrojů a zvýšení energetické úspornosti veřejných budov, modernizace škol, mostů a silnic, zavedení počítačové sítě do zdravotnického systému, modernizace školních tříd, knihoven a laboratoří a dále snížení daní americkým zaměstnancům.

„Ekonomové z celého politického spektra se shodují, že pokud nebudeme jednat rychle a odvážně, můžeme v budoucnosti očekávat ještě hlubší hospodářský propad. To je důvod, proč potřebujeme Americký plán pro zotavení a reinvestice který nevytváří jen krátkodobě pracovní místa, ale podporuje ekonomický růst  dlouhodobě," řekl Obama.

ČTĚTE TAKÉ: Obama zvýšil počet nových pracovních míst o půl milionu

Americká ekonomika v současnosti čelí nejen velké nezaměstnanosti, ale i nízké spotřebě domácností a průmyslová výroba je na nejnižší úrovni za posledních 28 let. Každý ze států unie navíc trpí nedostatkem prostředků, což znamená, že musí snižovat výdaje.

ČTĚTE TAKÉ: V USA se propadla průmyslová aktivita nejníže za 28 let

Foto: AP

Autor: - ala -

Další čtení

Americké akcie oslabily v čele s technologiemi, naopak se dařilo konopí

Ekonomika
12. 12. 2025

Česko má první dvouhvězdičkovou michelin restauraci a osm s hvězdou

Ekonomika
Aktualizováno: 12. 12. 2025 01:05
ilustrační foto

Žijeme si průměrně ze všech států EU. A je nám mírně lépe než dřív

Ekonomika
11. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV