Saxo Bank zveřejnila své výroční šokující předpovědi pro rok 2012. Ve svém každoročním výhledu vybírá banka události, které se nejspíše nestanou, ovšem jsou pravděpodobnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Nejde tedy o klasické předpovědi, ale v případě, že by nějaká situace skutečně nastala, by to mělo na trhy obrovský dopad.
"Naše 'šokující předpovědi' jsou připraveny, aby podpořily investory přemýšlet mimo zažité rámce a připravovat se na alternativní události," říká hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen. Překvapeními rozhodně analytici banky nešetří.
1) Akcie Apple odepíšou padesát procent z maxim roku 2011
V roce 2012 bude Apple čelit mnoha konkurentům jako Google, Amazon, Microsoft/Nokia a Samsung v řadě svých inovativních produktů, zejména pak u iPhonu a iPadu. Apple nebude schopen udržet svůj 55procentní tržní podíl (třikrát tolik co Android).
2) EU bude během roku 2012 nucena vyhlásit bankovní prázdniny
Dohoda o nové reformní smlouvě z prosince 2011 se ukáže jako neúčinná pro řešení problémů s financováním. Dluhová krize se do eurozóny vrátí někdy uprostřed příštího roku. V reakci spadnou burzy během krátké chvíle o 25 procent a donutí evropské politiky vyhlásit prodloužené bankovní prázdniny - zavřením všech evropských burz a bank nejméně na týden.
3) Do Bílého domu se dostane kandidát, který zatím nevyhlásil kandidaturu
V roce 1992 využil texaský miliardář Ross Perot výhody ekonomiky v recesi obecného znechucení americkou politikou a dosáhl 18,9 procenta hlasů. Tři roky Obamova úřadování přinesly málo změn a pouze další širokou deziluzi amerického politického systému. Prostor pro kandidáta třetí strany nebyl nikdy lepší. Někdo se silným programem pro skutečnou změnu by mohl "ukrást" v listopadu prezidentský úřad v jedněch z nejdůležitějších voleb v historii USA.
4) Austrálie se propadne do recese
Efekty zpomalení v asijsko-pacifické zóně. Pokud někdy byla nějaká země závislá na tom, jak dobře si vede Čína, je to Austrálie, která má vysokou míru závislosti na těžbě a přírodních zdrojích. Pokud by čínská poptávka po komoditách opadla, Austrálie by se dostala do recese.
5) Kritéria Basilej III a regulace donutí v Evropě ke znárodnění 50 bank
Po začátku roku 2012 bude narůstat tlak na evropský bankovní systém, jak bude potřeba nového kapitálu, a regulatorní tlak donutí banky k urychlenému snížení dluhů. To povede k masivním výprodejům na trzích, kde bude nedostatek kupujících. Totální zamrznutí evropského mezibankovního trhu donutí nervózní střadatele k nájezdům na banky, jak vkladatelé ztratí důvěru pro garance nesolventních institucí. Více než padesát bank tak skončí a mnoho těch komerčních přestane existovat.
6) Švédsko a Norsko nahradí Švýcarsko jako bezpečné přístavy
Švýcarsko agresivně devalvuje vlastní měnu a správci majetku hledají nové "bezpečné přístavy" pro investice. Příliv kapitálu do těchto zemí už ostatně srazil výnosy z dluhopisů dokonce pod sazby, které nabízejí německé dluhopisy. Ty jsou považovány za bezpečnou investici.
7) Švýcarská centrální banka vyhraje nad spekulanty
Švýcarská centrální banka nakonec dokáže oslabit švýcarský frank. Banka rozšíří škálu prostředků, kterými se snaží oslabit švýcarskou měnu, jejíž síla poškozuje místní exportéry. Švýcarský frank oslabí až na úroveň 1,5 franku za jedno euro. Nyní se jedno euro prodává za 1,22 franku.
8) Čínská měna oslabí o deset procent vůči dolaru
Problémy Číny z výstavby neobydlených "měst duchů" a problémy exportérů způsobí prudké zpomalení čínské ekonomiky, jež bude růst o 5 až 6 procent. Čínští představitelé proto povolí oslabení čínské měny vůči americkému dolaru, který navíc budou nakupovat investoři bojící se evropské dluhové krize.
9) Náklady na námořní přepravu se zdvojnásobí
Nižší ceny ropy a vyšší export železné rudy by mohly zvýšit zájem o lodní dopravu, což by se odrazilo na rychlém růstu jejích cen. Masivní růst poptávky po železné rudě způsobí pumpování peněz do ekonomiky.
10) Ceny pšenice se zdvojnásobí
Pumpování peněz do ekonomiky a špatné počasí způsobí, že příští rok bude pro zemědělské produkty problémový. Ceny pšenice půjdou prudce vzhůru a dostanou se opět na rekordní úroveň z roku 2008.