Zástupci pěti zemí v pondělí podepsali dohodu a výstavbě plynovodu Nabucco. Učinili tak další krok k tomu, aby Evropa omezila svoji energetickou závislost na Rusku.
První plyn má Nabucco do Evropy přivést v roce 2014. Zatím však není jasné, které země budou surovinu dodávat. Proč považuje Evropa nový plynovod za důležitý a co může jeho výstavbu ohrozit? On-line deník TÝDEN.CZ nabízí odpovědi na pět otázek.
ČTĚTE TAKÉ: Postavíme Nabucco, podepsali politici. Otázky zůstávají
1. Které evropské země se na výstavbě plynovodu podílejí?
Turecko, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko a Rakousko. Přes všechny tyto státy má trasa plynovodu vést.
2. Kdo bude plynovod vlastnit?
Hlavními akcionáři Nabucca budou rakouský OMV, maďarský MOL, rumunský Transgaz, bulharská Bulgarian Energy Holding, turecká BOTAS a německá RWE.
3. Proč evropské země tolik usilují o výstavbu plynovodu Nabucco?
Chtějí se zbavit závislosti na ruském plynu. Od ledna 2009, kdy se kvůli konfliktu Ruska s Ukrajinou ocitlo několik evropských zemí na dva týdny bez plynu, se o novém plynovodu vedou vážné diskuse. Nabucco má obcházet území Ruska i Ukrajiny a stát se alternativou moskevského Gazpromu. Ten v současnosti pokrývá 25 procent evropské spotřeby. Na ruském plynu zcela závisí Bulharsko, Slovensko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Finsko, pobaltské státy a Moldávie. Většinu suroviny odebírají z Ruska také Česká republika, Řecko, Srbsko, Turecko, Maďarsko a Rakousko.
4. Ze kterých zemí bude Nabucco přivádět plyn?
Konečný počet dodavatelů zatím není znám. V současné době považuje Evropa za jisté partnery Turkmenistán a Ázerbájdžán. Dále jsou ve hře Írán, Egypt a podle posledních prohlášení také Rusko. Dříve se hovořilo o Iráku nebo Sýrii.
ČTĚTE TAKÉ: Nad plynovodem Nabucco se stahují mračna
5. Jak spolu souvisí plynovody Nabucco a South Stream?
Tyto projekty si konkurují. Mají podobné trasy, oba cílí na oblast jihovýchodní a střední Evropy. Soupeří o dodavatele, odběratele i o to, který bude dříve dokončen. Objevily se spekulace, že ruský South Stream má oslabit Nabucco, protože Moskva nechce v Evropě ztratit svůj energetický vliv. Rusko toto nařčení odmítá: Evropě ve stavbě plynovodu prý nijak nebrání. South Stream má vést z Ruska po dnu Černého moře do Bulharska, kde se rozdvojí. Jedna větev povede přes Srbsko a Maďarsko do Rakouska, druhá přes Řecko do Itálie.
Foto: ČTK/AP, www.nabucco-pipeline.com